Voiko äänittää vhs:lle?

Miten onnistuu ohjelman äänittäminen vhs:lle nykyään? Omistan digiboxin, halvimman ja yksinkertaisen, eikä videonikaan kovin uudet ole. Mutta kai äänitys silti onnistuu??
4392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...on meinaan vastattu monta, monta, monta kertaa.

Scart-johto laitteiden väliin, video videokanavalle (oikealle sellaiselle), videosta rec päälle, ja siinä se. Muuta kanavaa ei sitten katsota.

Äänestä

hohhoijjaa

Äänestä

... äänittää/nauhoittaa. Oletan, että sinulla on scart-johdot oikein liitettynä boxiin, telkkaan ja nauhuriin. Antennivastaanotossa seinästä antennijohto boxiin kiinni ja boxista johto telkkaan. Jos sinulla on boxissa vain yksi scart-liitin, niin tarvitset sellaisen tuplascart-liitin väliosan, että saat scartjohdot kiinni telkkuun ja nauhuriin. Asenna telkkuun se videokanava normaalisti ns. analoogisessa muodossa eli nauhuriin nauha sisään, play, etsi videokuva ja tallenna kanava sen jälkeen telkkuun normaalisti. Etsi nauhurin AV/AUX-kanava (riippuu nauhurista, mutta sama asia). Nauhurin AV/AUX ollessa päällä monissa nauhureissa on yleensä sininen ruutu. Tuon kanavan kautta saat digilähetyksen nauhuriin. Siirry nyt boxin kaukosäätimellä takaisin digipuolelle. Valitse kanava, mitä haluat nauhoittaa ja ei muuta kuin rec nauhurista. Jos nauhalle tallentuu vain pelkkää mustaa, niin tarkista boxin laiteasennuksista videolähtö. Kaikki nauhurit eivät hyväksy RGB:tä. Kokeile sitä, että muutat sen videolähdön CVBS:ksi.
Ainakin minulla toimii, jossa boxina perusboxi (1xscart), telkussa (1xscart) ja videoissa (1xscart)ja jakajalla (scart-tuplaväliosa) scartjohdot kiinni.

Äänestä

Ja lisäksi VHS-nauhoituksia voi tehdä ajastettunakin. Joten voi itse hypätä maailman iloihin ja antaa tekniikan hoitaa ohjelmasiirtymät. Boksissa on kuitenkin hyvä olla tuo ajastustoiminne; se selviää ohjeesta.
VHS:ssahän semmoinen varmaankin on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei digi-naisia kirjoitti:

Miten onnistuu ohjelman äänittäminen vhs:lle nykyään? Omistan digiboxin, halvimman ja yksinkertaisen, eikä videonikaan kovin uudet ole. Mutta kai äänitys silti onnistuu??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu