Hei! Olen 15v poika ja olen kiinostunut Buddhalaisuudesta. Olen lukenut siitä paljon ja omasta mielestäni olen käsittänyt keskeiset kohdat. Nyt minua kiinostaisi, että miten oikein voin tulla Buddhalaiseksi, tarvitseeko minun liityä johonkin Buddhalaiseen seurakuntaan vai? Jos näin on niin onko Turun alueella tälläistä ja missähän päin se mahtaa sijaita? Ja viellä tarvitseeko minun erota kirkosta, jotta voin liityä (itselläni tämän kanssa ei olisi mitään ongelmaa). Eli jos jotkut teistä Buddhalaisista viitsisitte valaista minua olisin erittäin kiitollinen! odottelen vastauksia.
Ps. Asiattomat kommentit voi jättää suosiolla pois!
Ps. Asiattomat kommentit voi jättää suosiolla pois!
Vastaukset 1
Vanhimmat
------
http://www.buddhanet.net/e-learning/5minbud.htm
• How do I Become a Buddhist?
Buddhist teachings can be understood and tested by anyone. Buddhism teaches that the solutions to our problems are within ourselves not outside. The Buddha asked all his followers not to take his word as true, but rather to test the teachings for themselves. ln this way, each person decides for themselves and takes responsibility for their own actions and understanding. This makes Buddhism less of a fixed package of beliefs which is to be accepted in its entirety, and more of a teaching which each person learns and uses in their own way.
-----
Usein buddhalaisuudessa puhutaan turvautumisesta "taking refugee". Tällöin henkilö ajattelee/sanoo vaikkapa
Turvaan buddhaan oppaanani,
Turvaan dharmaan oppaanani,
Turvaan sanghaan oppaanani.
Joten jos sinulla on tarvetta loitsimiseen :) niin noitahan voi luritella. Mutta buddha taisi myös opettaa ettei tyhjillä hokemilla maailmaa ja itseä muuteta.
Käytännöllisempi tapa tulla buddhalaiseksi on
"Lakata tekemästä pahaa, alkaa tehdä hyvää"
tai
"Päästää irti teurastajan veitsestä" (kuv.)
Täältä löytyy monenlaista tekstiä luettavaksi :
http://www.buddhanet.net/e-learning/index.htm