K 1200 RS:aa ostamassa?

Olen harkitsemassa K 1200 RS (1999) ostoa, vaan bemu on mulle uusi tuttavuus. Mitä kokemuksia ko. vehkeestä? Tyyppivikoja, eli mitä kannattaa tutkia ostaessa? Miten matkustajan tilojen mukavuus, tuleeko hellasäröä herkästi? Entä huoltojen / osien kalleus?
52248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • näytti keskustelun tynkää jo löytyvänkin.

    Äänestä

Mitään ihmeellisiä tyyppivikoja mallissa ei ole ja tällä mun pyörälläkin on ajettu 54 tkm ilman minkäänlaista vikaa. Pelkät normaalit vuosihuollot on riittäneet.

Noissa hieman vanhemmissa on ollut etuteleskoopeissa vuotovikaa ja joku on valitellut kaasukahvan jäykkyyttä. Kytkimen saa pilalle, jos täyttää moottoriin liikaa öljyä ja se onnistuu kokemattomalta todella helposti.

Mulla olis todella asiallinen, 2002 mallinen K 1200 RS runsailla lisävarusteilla, josta voisin ehkä luopua.
Jos kiinnostaa, niin pistä postia

bemarimies(at)hotmail.com (at = siis @)

Äänestä
  • Niin, takapenkkiläisellä on todella hyvät tilat. Istuin on hyvä ja polvikulmat ok. Matkustaja ei myöskään istu kuskia korkeammalla, vrt. useimmat kyykkypyörät. Ainakin meillä tuntuu, että kuski väsyy ennemmin kuin takapenkillä istuja..

    Huollot ja osat on kutakuinkin samanhintaisia, kuin muillakin merkeillä, hintaeroja eri liikkeiden välillä toki löytyy.
    Ko. malli on sillain simppeli, että yhtään koneiden kanssa puuhannut kyllä tekee pienemmät huollot itsekin.

    Äänestä

  • Jep

    Itse katselisin myös -01 vuodesta eteenpäin. Tosin ulkonäkö muuttui hieman ja siitä ei kaikki tykänneet. Tuolloin tuli integraalijarru. Samalla jarrujen toimittaja vaihtui, kuten myös etuputkien. Jarruissa oli joillakin aikaisemmin ongelmia ja etuputket tosiaan saattoivat alkaa vuotaa. K12RS on mainio peli ja tarkatkin ohjeet löyty itsehuoltamiseen. Perän osalta pätee bokserin kanssa samat huomiot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitävikoja kirjoitti:

Olen harkitsemassa K 1200 RS (1999) ostoa, vaan bemu on mulle uusi tuttavuus. Mitä kokemuksia ko. vehkeestä? Tyyppivikoja, eli mitä kannattaa tutkia ostaessa? Miten matkustajan tilojen mukavuus, tuleeko hellasäröä herkästi? Entä huoltojen / osien kalleus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu