Taas maistuu työnteko tässä opintojen ohella. Mukava painaa pitkää päivää "hyvällä" palkalla, kun Kela sitten laittaa 2,5k opintotukia takasinperintään. Jos olisin maannut kotona koko vuoden tekemättä yhtään mitään, tulisi sossulta saaduista "ansiosta" lähes samanlaiset vuositulot kuin mitä nyt tuon Kelan pienen muistamisen jälkeen jää käteen.
Työnteko Suomessa
EI KANNATA!
2560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
miettiä ennen kuin tekee.
Niin se vaan on. Itse opiskeluaikanani olin koko opiskeluajan töissä ja vuosittain palautin pari kuukautta sillä töistä tuli sen verran yli tulorajojen palkkaa. Työpaikka oli sen verran arvokas että ei voinut irtisanoutua sillä sitten seuraavaksi vuodeksi olisi pitänyt etsiä uusi duunipaikka ja mitkään puhelinmyyjä/siivooja duunit ei napanneet. Nämä on kaikki valintakysymyksiä, asioista on syytä ottaa selvää ja tehdä päätökset tietoisena vaikutuksista.
Tällä hetkellä opiskelen alaa korkeammalle "sivutoimisesti" sillä 3000e/kk palkkaa ei kiinnosta vaihtaa 400e/kk tukeen. Semmoista se on.