Onko muilla ollut kaasuttimen kanssa ongelmia?Kertokaa miten ja mistä ruuvista säätö tapahtuu?Nykii kylmänä,ei ota kunnolla kierroksia.
fude
sain sen
3869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin, alussa se tosiaan nyki, eikä käynyt kunnolla. Kun noin 50km on mittarissa ongelmat häviää. Tyhjäkäyntiä joutuu vähän lisäämään, löytyy penkin alta, yks ruuvi auki koppa ylös ja noin kierros vaikka alkuunsa ruuvia kiinni päin. Koppa takas paikalleen.
tyhjäkäynnin säädöt,ajettu 140km.Ekana kaasutin tulvi koko-ajan,kohokammion pohjassa ruuvi auki.sitten sammui kesken ajon kaks kertaa,molemmilla kerroilla lämmin kone.avasin kohokammion ruuvia hiukan,otti ehkä vähän paremmin kierroksia.kaasuttimen kyljessä olevaa ruuvia avasin molemmilla kerroilla kaks kierrosta,sieltä tuli bensaa.yks kierros takaisin päin,lähti käyntiin,ei kiertänyt kunnolla.säädöt sekaisin?
Seosruuvi kaasarin kyljestä kokonaan kiinni ja sitten 2-2,2 kierrosta auki. Siinä pitäs olla sellainen hyvä paikka. Tosi kannattaa sitten kun ajellee, säätää viimeiset säädöt, eli hyvin vähä säätää ja kokeilla ja sitten kun löytyy hyvä kohta niin jättää siihen