Nuohooja vaati taloomme asennettavaksi seinätikkaat ja katolle kattotikkaat ( no niinhän tietysti talossa pitää ollakin, talon edellinen omistaja oli vaan jättänyt ne hankkimatta ). Sanomalehtien pikkuilmoituksista löysin pikkufirman Keski-Suomesta, joka lupasi hoitaa homman asennuksineen.
Taloon tuli sitten maalaamattomat n. neljä metriä ptkät seinätikkaat ja n. viisi metriä pitkät kattotikkaat katolle valmiiksi asennetttuina. Laskun loppusumma, 950 euroa, jäi kuitenkin mietityttämään: ovatko nämä ko. tavarat todella näin kalliita vai onko "asiantuntematonta" tässä jymäytetty ja olen joutunut maksamaan ylihintaa ?
Epätietoinen
Seinä- ja kattotikkaiden hinta
9
11837
Vastaukset
- mmmm-m
...vaan se asennustyö.
- viimekesänä
mulla 550e asennettuna 8m kattosiltaa ja 4m tikkaat
Porvoo- jasu
mistä ostit tikkaat?
nimim. tarttis hommata!
- andyk00
On olleet vähän turhan kalliit! Kannattaa katsoa hintoja esimerkiksi www.kattovaruste.fi/kattoturvatuotteet
- Asiaka
Kun mainostat, niin pistä mainos vain yhteen ikivanhaan ketjuun, älä laita kahteen, please.
No, nyt kun aloitit, niin pistäpäs linkki sellaiseen kattotikkaaseen, mikä kiinnitetään sivulta. Saatat saada asiakkaan.
Ajattelin terassin runkotolppaan kiinnittää kattotikkaat, kun on mm. pitkät räystäät seinien viereen, niin saisi lyhyemmät varret tuolla tavalla.
Olisko tuollaista tikasta sellaisena, minkä saisi laskostettua, ettei lapset pääse kiipeämään. - Tämä laskostus on vielä vain ajatuksena, ei pakollinen. - sdfsryr
Seinätikkaat pitää asentaa sen verran korkealle että pieni lapsi ei yletä kiipeämään. Alin askelma 1000-1200 mm maasta.
- Asiaka
Mutta yleisesti toki voi 1,2 m riittää, mutta ei tässä tapauksessa, kun terassissa on kaide.
-> Lapsi pääsee halutessaan kaiteen päälle.
-> Kaiteen päältä pääsee vaikka 1,5 m maanpinnasta olevaan tikkaaseen.
- kaikella hintansa
Kyllä tuo aloittajan summa kuulostaa ihan kohtuulliselta, siis asennettuna.
Katsotaan vaikka erään asennusyrityksen hintoja. Maalattuna 4 metrin seinätikas osineen noin 285e, myös maalattuna lapetikas osineen noin 160e. Lisäksi tarvitaan kurottajanosturi, päivävuokra noin 200e. Perivät luultavasti tuon vaikka olisi oma! Sitten tietysti asentajien (vähintään 2 kaveria) palkat.
Jos tuosta 950 eurosta vähennetään tarvikkeet 450e ja nostimen vuokra 200e, jää asennukseen enää 300 euroa. Tuohon sisältyy tietysti matkakulut kohteeseen ja vakuutusmaksu.
Ei kuulosta enää kauhean kalliilta!
Jos olisit ollut aloitteellinen ja olisit ollut valmis kokeilemaan asennusta itse, olisit säästänyt noin 500 euroa, mutta yksi päivä tuskin olisi piisanut ensikertalaiselle! Kurottajanostin helpottaa hommaa paljon, mutta onnistuu ilmankin.
Jos on vaan tarpeeksi pitkät raput, jotka yltävät räystäälle ja sitten pitää olla apulapetikkaat, joilla seistään asennuksen ajan. Seinätikkaiden asennus onkin sitten jo helpompi prosessi.
Tein tuon hommelin pari vuotta sitten, ilman nostinta! Päivä riitti nippa nappa! - pro-tikas
Jos on tarvetta isommille tikasprojekteille esimerkiksi teollisuudessa ja kuilutikkaissa tai seinätikasjärjestelmiä niin www.pro-tikkaat.fi sivustolta löytyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212286
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4242163Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?14974- 44794
Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109766Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15764Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32689