kuinka monta yötä olet pisimmillään nukkunut rekan yhtissä?

pitkästälinjasta kiinnostunut

niin että kuinka pitkiä ovat reissut olleet.onko ollut haavereita auto rikki? korjasitko itse?ja monta yötä olet pisimmillään asunut/nukkunut Rekassa!

12

6150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tupu1772

      Viikko taitaa olla pisin. Sitten tuli laivan hytti vuoroon. Tokihan auto pitää itse korjata jos vain suinkin pystyy. Rajansa se on tienpäälläkin tehtävillä korjauksilla. Aika lujaa tunnut haaveilevan pitkänmatkan ajosta. Taidat olla se sama joka haaveili muuttamisesta thaimaahan?

      • keskustelun aloittaja

        en tiedä.haluaisin kuulla rekka keikoista juttuja kotimaan/ulkomaan keikoilta.olen itse vähän seikkailun haluinen ja siksi tää pikälinja kiinnostaa!


    • haluaa.

      Noilla tavallisilla kotimaan tai ulkomaan keikoilla pääsee yleensä viikon jälkeen kotona käymään jos pitää puolensa.
      Kaveri tosin kertoi muijan hakeneen eroa kun ei käynyt kotona yhdeksään viikkoon, lähti satamasta aina takaisin uudelle keikalle.
      Vielä lienee suomalais autojakin ns. CEMT:ssä silloin kotona käynti normaalisti 3 kk:n välein, mutta jos et halua käydä niin usein ei varmasti mitään pakkoa ole saat asua kopissa vaikka vuosia yhteen menoon.

    • pari viikkoa on tullu oltua... ei sinäänsä kyllä pitkä aika, oli sellasta uutuuden "hohtoa". Entinen duunikaveri oli 6 kuukautta pisimmillään cemtissä ja firmassa millä ei ollu kämppää Saksassa, eli ihan Scanian pattipäässä oleskeli.=) Jimmylle terkkuja=)

      • kyseessä sama Jimmy

        ...jonka mä tiedän CEMTissä olleen, niin eikös sillä ollut muutaman kuskin kanssa kimppaan kämppä Saksassa. Viettivät siellä sitten lepoja, kuka paikalle sattui osumaan. Viimeksi kun kaverista kuulin, oli jo kotimaanliikenteessä säiliöhommissa, mutta useemman vuoden ehti euroopassa kelkkoa. Muutaman kämpän osteli Suomesta ja nykyään kuittaa mukavat vuokratulot kuskin palkan päälle.


      • Ruuhkakivi

        Ei aikaa hotelliin tms. kun ajetaan 40000 km kuukaudessa...


    • 5vk olla pisin aika, kun ajoin venäjän,ruotsin ja norjan väliä

    • Ruuhkakivi

      Meilla USAssa nukutaan autossa jatkuvasti. 3 viikkoakin putkeen on tullu nukuttua. Tosin petikin on kunnollinen 120 cm levea.

      • on unenlahjat

        ...jos kolme viikkoa putkeen nukkuu. Siinä jo vähän urakatkin kusee.


      • ajeleen ???
        on unenlahjat kirjoitti:

        ...jos kolme viikkoa putkeen nukkuu. Siinä jo vähän urakatkin kusee.

        Ettei olis hieman väritystä mukana!!

        40.000km kuussa paskat jos yksin ajaa!!

        Tekee muuten 1333km/pv joka taas tarkoittaa keskinopeudeksi 55,56km/vuorokauden jokaiselle tunnille!!!Puhut poikanen paskaa.ISOLLA P:llä.

        Jos taas "nukut" 8h/vrk ja ajat loput niin keskinopeutesi nousee 83,33km/h niille lopuille tunneille ja huomaa että jokainen tunti on oltava tuo nopeus taukoamatta!!

        SUOMEKSI SUURI PASKAN JAUHAJA vaikka oltaisiinkin "amerikoissa" ei sielläkään tuollaisia nopeuksia pidetä.

        Kaikki nykyaikaisella autolla ajelevat voivat todeta sen omasta ajokistaan vilkaisemalla sitä keskinopeus mittariaan joka on (tai pitäisi ainakin olla jo niissä autoissa)
        Kokeilkaapa joskus nostaa sitä "keskinopeutta" edes parilla kilometrillä!!

        Kertokaa sitten miten kävi=)


    • Anonyymi

      9 viikkoa pisin mitä on yhtäkyytiä Mersussa nukkunut

    • Anonyymi

      Saksassa kun ajoin irtoperiä niin 3 kuukautta yhteen menoon nukuin hytissä ja sen jälkeen pidin kahden viikon loman suomessa,toki tuon loman aikana ajoin suomessa pari päivän keikkaa.
      Ajan nyt suomessa jakelua pidemmällä reitillä ja viikon asun autossa 3 vapaata ja taas viikko autossa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      931
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe