pesä/tiineys?

elikkäs kanini tehnyt heinistä pesän (ei ole nyppinyt karvaa) ja on tiineyden kolmannell viikolla. onko mahdollista että poikaset syntyvät lähi aikoina? pesän teki tänään. on syönyt enemmän ja vettä jou vauhdilla, heinää palaa sitä mukaan kun sitä antaa. maha on turvoksissa ja nisät kunnolla esillä.

eli onko synnytys käynnistymässä?
6679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kestää n. 28-31päivää . joten poikastet syntyvät viikon sisällä..jos poikaset syntyvät aijemmin ne luultavasti kuolevat..jos menee yli on todennäköistä että kanin poikaset voivat sillon myös kuolla.. kani voi tehdä pesän jo viikkoa ennen poikasten syntymää,mutta tuhoaa sen yleensä ja tekee uuden!.:)minkä ikäinen kanisi on?

Äänestä
  • kani on ensi synnytäjä(pennut on vahinko pentuja sillä kanien piti olla tyttöjä molemmat)
    ja ikää on noin 8kk

    Äänestä

  • 8kk kirjoitti:

    kani on ensi synnytäjä(pennut on vahinko pentuja sillä kanien piti olla tyttöjä molemmat)
    ja ikää on noin 8kk

    eli kanin pesä on pahvi laatikossa onko tuo hyvä pesäkoppi? laatikossa paljon heinää(siirsi ite heinät)

    Äänestä

  • pahvilaatikkon kirjoitti:

    eli kanin pesä on pahvi laatikossa onko tuo hyvä pesäkoppi? laatikossa paljon heinää(siirsi ite heinät)

    Vaikka emo ei sitä söisikään saattavat lapsukaiset sitä maistella...(pahvi ei ole kovinkaan terveellistä syötävää!)

    Rakenna mielummin laudasta tai vanerista. Ja kun katto on avattava (saranat) on poikaset helppo stekata!

    Äänestä

Elikkä siis..anna kanille nyt paljon monipuolista ravinota sekä raikasta vettä! ja rauhaa kanille!!:)

Äänestä

voit odotella vielä rauhassa jos olet varma hedelmöittymis ajankohdasta?? (kani kantaa noin:30 päivää) Kani saattaa nyppiä karvat sinne vasta aivan viimetipassa..
Rauhoita kuitenkin ympäristö ja anna kanin olla rauhassa (ei turhaa nostelua ja häsläämistä)
Meillä aikanaan kani odotti kunnes lähdimme elokuviin ja oli hoitanut synnytyksen sillä välin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko jotain kirjoitti:

elikkäs kanini tehnyt heinistä pesän (ei ole nyppinyt karvaa) ja on tiineyden kolmannell viikolla. onko mahdollista että poikaset syntyvät lähi aikoina? pesän teki tänään. on syönyt enemmän ja vettä jou vauhdilla, heinää palaa sitä mukaan kun sitä antaa. maha on turvoksissa ja nisät kunnolla esillä.

eli onko synnytys käynnistymässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu