Rosteripinnat

Hermo menee siivoushullulla

Miten ihmeessä kaikkialla tuputetaan ja mainostetaan ja vouhotetaan rosteripinnoista... silkkaa sontaa koko pinta! Mulla menee hermot kun ei niitä saa pidettyä siisteinä.. sormenjälkiä, roiskeita ja räiskeitä, uudessa dekopinnoitetussa tiskipöydässäkin jotain ihme läiskiä joita ei saa millään pois.. Antakaa vinkkejä hyvä ihimiset :) pakko kestää kun sellaiset tuli hankittua mutta kenellekkään en kyllä enää suosittele, en vaikka kuinka ovat trendikkäitä, voi että kaipaan vanhoja ihania valkoisia jääkaapinovia, integroitua astianpesukonetta.. Onko muilla negatiivisia kokemuksia rosteripinnoista?!

17

6693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta kokeile omalla vastuu...

      ...uudessa dekopinnoitetussa tiskipöydässäkin jotain ihme läiskiä joita ei saa millään pois...

      Itse olen käyttänyt noiden kiiltävien pintojen "kiinnipinttyneitten" kökköjen poistamiseen kromin kiilloittamiseen tarkoitettua Autosol nimistä ainetta (tosin mikä tahansa muukin kromin kiillotusaine ajaanee saman asian...)

      Sinälläänhän näitä aineita EI valmistajan ohjeiden mukaan saisi käyttää "pinnoitetuille kromipinnoille", mutta toisaalta mistäs löydät läpi kromattuja kappaleita?...

      Itse ole kiillottanut tällä aineella niin tiskipyödän kuin auton vanteet/puskurit.

      Tulipa ainetta kokeiltua myös valmistajan EHDOTTOMASTI kieltämään kromatun muovin kiilloittamiseen, ja hyvin toimi (kiillotin käyttynä ostamani Kameleon yleiskaukosäätimen ;) )

      Mutta mitä noihin rosteri pintoihin tulee, niin ainakin itse pidän niitä hemmetin tyylikkäinä!!, joskin vaativat myös hieman vaivan näköä

    • vaa

      Kokeiles tuolta wurtiltä ostettuja rosteri pinnoille tarkoitettuja puhdistusliinoja, mulla ainakin toimii tosi hyvin.

      • Anonyymi

        Hyvää tavaraa on myös Wurtin rosterin käsittelyyn tarkoitettu spray. Ammattikäyttöön tarkoitettuja aineitahan ne ovatkin.


    • Sinirenki

      Mitä väliä sillä pinnalla on jos paskaisilla käsillä lääppi ? Vai ei muka valkoisella pinnalla paska näy.

      Meillä on teräspintaiset kodinkoneet ja sama puhdistaminen niissä on kuin valkoisissakin. Koneiden mukana tulee yleensä puhdistusainetta mutta ei tarvitse päivittäin käyttää. Meillä teräspintaisessakin jääkaapissa on ovenkahvat, muuten.

      Bilteman metallinkiillotustahnalla on tullut valaisimia ja muita kiilloteltua ja varmaan se käy teräspintoihinkin. Pitää joskus kokeilla.

      • Alkuperäinen kyselijä..

        ... ei sitä kukaan tieten tahtoen paskaisilla käsillä mitään klähmi, mutta meneppäs se kertomaan 5 v vekaralle joka haluaa itse tehdä leipänsä ja burgerinsa.. siinä on sellainen tahmatassu ettei sille mitään voi... huomannut että rosterikalusteet ei todellakaan ole lapsiperheille hyväksi... kyllä se vaan on niin ettei siinä valkoisessa jääkaapinovessa näkynyt voi-majoneesi-tuorejuusto -sormenjäljet kuten näkyy rosterissa, ja kun kuumaanveteen kostutetulla rätillä pyyhki niin se oli siinä, rosteripinnalla se voitahrakin vaan leviää ja junttaantuu tiukemmin kiinni. Kiitos kuitenkin vinkeistä. Pakko vaan heiluttaa sitä siivousrättiä pari kolme kertaa päivässä, jos haluaa pitää pinnat edes jotensakin siisteinä. Itseppä sitä muotivillitysten perässä laukkoi ja hommasi tuollaiset työläät trendikalusteet :)


      • ................
        Alkuperäinen kyselijä.. kirjoitti:

        ... ei sitä kukaan tieten tahtoen paskaisilla käsillä mitään klähmi, mutta meneppäs se kertomaan 5 v vekaralle joka haluaa itse tehdä leipänsä ja burgerinsa.. siinä on sellainen tahmatassu ettei sille mitään voi... huomannut että rosterikalusteet ei todellakaan ole lapsiperheille hyväksi... kyllä se vaan on niin ettei siinä valkoisessa jääkaapinovessa näkynyt voi-majoneesi-tuorejuusto -sormenjäljet kuten näkyy rosterissa, ja kun kuumaanveteen kostutetulla rätillä pyyhki niin se oli siinä, rosteripinnalla se voitahrakin vaan leviää ja junttaantuu tiukemmin kiinni. Kiitos kuitenkin vinkeistä. Pakko vaan heiluttaa sitä siivousrättiä pari kolme kertaa päivässä, jos haluaa pitää pinnat edes jotensakin siisteinä. Itseppä sitä muotivillitysten perässä laukkoi ja hommasi tuollaiset työläät trendikalusteet :)

        Osta Wurthin rst-puhdistus ja hoitoöljy sillä käsittely viikon parin välein. Spreijaus ja pyyhkäisy ikkuna mikrokuituliinalla (ei nukkaa) ja jopas paska irtoaa.


    • Kokeile

      Meillä oli pitkään kattilasta jäänyt rinkula tiskipöydässä, joka ei lähtenyt, vaikka millä hinkkasin.
      Vaan, kun ostin CIFiä pitkästä aikaa, niin jälki poistui saman tien (sininen pullo, kaamea kloorin haju, mutta tehoaa=).

      • myyjätäti

        wurtin spray-muodossa oleva puhdistus/hoitoaine ainakin toimii mainiosti.suihkutan koneet n.kerran kahdessa viikossa,pyyhin mikrokuituliinalla.en pese liinaa, vaan tällä liinalla jossa on jo vähän sitä puhdistuainetta pyyhin jos välissä tulee jotain puhdistettavaa.tätä ainetta suosittelee ainakin miele ja suomen kotikylmiö.


      • simppeleintoimii

        Tiskipöydän kanssa pääsisit halvemmalla kun käyttäisit vain tavallista pyykinpesuainetta eli tiskipöytä tyhjäksi romuista, pinta märäksi, pari ruokalusikallista tavallista pyykinpesujauhetta tiskiharjalla levittäen pintaan, anna vaikuttaa puolisen tuntia, harjaa pinta, huuhtele hyvin ja kuivaa, viimeistelyyn aivan tavallista talouspaperia ja pinta on puhdas eikä maksanut paljon.


    • taas nähdään!

      Rosteripintaiset koneet ovat valmistajien turha keksintö uusien koneiden myynnin edistämiseksi ja samalla se on kaiken maailman puhdistusainevalmistajien intressissä. Vaan kun valkoisen kodinkoneen pyyhkii millä tahansa astianpesuainerievulla, usein ilman mitään ainetta, niin lähtee kaikki lika. Lapsiperheissä nimen omaan rosterikoneet on ihan out. Varsin useinhan kyse ei ole mistään varsinaisesta liasta edes, rosterikoneen kyljessä näkyy sellainenkin hipaisu, mitä valkoisessa ei ollenkaan huomaa.

    • kyökkipiika

      Juu, tuntuu että rosteri on ainakin lapsiperheessä tosi epäkiitollinen pinta. Minä kuitenkin huomasin, että esim. Viledan Miraclean, (sellainen valkoisen vaahtomuovipalan näköinen) toimii tosi hyvin näillä pinnoilla! Suosittelen!!

      • Uusi pakastinkaappi

        Minä koitin puhdistaa upouutta rosteripintaista pakastinkaappia, johon oli tehtaalla liimattu tarralappu päälle. Fairy pehmeä liina tekivät naarmuja, ihmesieni teki pinnan sameaksi! Nyt en ymmärrä, millä pinnan saa ennalleen, vai onko se lopullisesti pilalla?! Pinnassa oli ilmeisesti anti-fingerprint-pinnoite myös. Onko kenelläkään mitään konsteja neuvoa?


      • uusavutonkin
        Uusi pakastinkaappi kirjoitti:

        Minä koitin puhdistaa upouutta rosteripintaista pakastinkaappia, johon oli tehtaalla liimattu tarralappu päälle. Fairy pehmeä liina tekivät naarmuja, ihmesieni teki pinnan sameaksi! Nyt en ymmärrä, millä pinnan saa ennalleen, vai onko se lopullisesti pilalla?! Pinnassa oli ilmeisesti anti-fingerprint-pinnoite myös. Onko kenelläkään mitään konsteja neuvoa?

        Tee tavallisesta pyykinpesujauheesta tasainen puuro, jonka levität pinnalle, anna vaikuttaa puolisen tuntia, pyyhi liiat pois kostealla liinalla, huuhdo märällä mikrokuituliinalla useaan kertaan ja viimeistele kostealla talouspaperilla, jonka jälkeen kuivaat kuivalla talouspaperilla.


    • EiKiitosRosteria

      Voiko rosteripintoja maalata?

      • eienääteeseitse

        Mikä ettei voisi, mutta ei niistä kauniita tule.

        Pitäisi viedä oikeastaan automaalaamoon, jossa oikealla maalilla ruisku- tai puuterimaalattaisiin pinta siististi sileäksi - tulee varmaan halvemmaksi ostaa uudet keittiön kalusteet.


    • halpaeivoiollahjuva

      Oikeastaan simppelein ratkaisu on vain kostutettu talouspaperi, jolla vähän hinkkahankkaa pintaa ja kuivalla paperilla pyyhkii päältä - toimii ainakin omissa rosteripinnoissa kuin myös kromatuissa.

    • Anonyymi

      "Rosteripintaiset" kodinkoneet ovat ihan tavallista terästä jotka on päällystetty rosterin näköisellä kontaktimuovilla. Tiskipöydät ja uunit ovat ehkä rosteria. Magneetilla voi helposti kokeilla mikä on rosteria. Rosteriin ei magneetti tartu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      186
      3427
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2615
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2610
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      58
      2445
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2371
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2084
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1800
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1800
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1657
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      89
      1488
    Aihe