Rosteripinnat

Hermo menee siivoushullulla

Miten ihmeessä kaikkialla tuputetaan ja mainostetaan ja vouhotetaan rosteripinnoista... silkkaa sontaa koko pinta! Mulla menee hermot kun ei niitä saa pidettyä siisteinä.. sormenjälkiä, roiskeita ja räiskeitä, uudessa dekopinnoitetussa tiskipöydässäkin jotain ihme läiskiä joita ei saa millään pois.. Antakaa vinkkejä hyvä ihimiset :) pakko kestää kun sellaiset tuli hankittua mutta kenellekkään en kyllä enää suosittele, en vaikka kuinka ovat trendikkäitä, voi että kaipaan vanhoja ihania valkoisia jääkaapinovia, integroitua astianpesukonetta.. Onko muilla negatiivisia kokemuksia rosteripinnoista?!

17

6570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta kokeile omalla vastuu...

      ...uudessa dekopinnoitetussa tiskipöydässäkin jotain ihme läiskiä joita ei saa millään pois...

      Itse olen käyttänyt noiden kiiltävien pintojen "kiinnipinttyneitten" kökköjen poistamiseen kromin kiilloittamiseen tarkoitettua Autosol nimistä ainetta (tosin mikä tahansa muukin kromin kiillotusaine ajaanee saman asian...)

      Sinälläänhän näitä aineita EI valmistajan ohjeiden mukaan saisi käyttää "pinnoitetuille kromipinnoille", mutta toisaalta mistäs löydät läpi kromattuja kappaleita?...

      Itse ole kiillottanut tällä aineella niin tiskipyödän kuin auton vanteet/puskurit.

      Tulipa ainetta kokeiltua myös valmistajan EHDOTTOMASTI kieltämään kromatun muovin kiilloittamiseen, ja hyvin toimi (kiillotin käyttynä ostamani Kameleon yleiskaukosäätimen ;) )

      Mutta mitä noihin rosteri pintoihin tulee, niin ainakin itse pidän niitä hemmetin tyylikkäinä!!, joskin vaativat myös hieman vaivan näköä

    • vaa

      Kokeiles tuolta wurtiltä ostettuja rosteri pinnoille tarkoitettuja puhdistusliinoja, mulla ainakin toimii tosi hyvin.

      • Anonyymi

        Hyvää tavaraa on myös Wurtin rosterin käsittelyyn tarkoitettu spray. Ammattikäyttöön tarkoitettuja aineitahan ne ovatkin.


    • Sinirenki

      Mitä väliä sillä pinnalla on jos paskaisilla käsillä lääppi ? Vai ei muka valkoisella pinnalla paska näy.

      Meillä on teräspintaiset kodinkoneet ja sama puhdistaminen niissä on kuin valkoisissakin. Koneiden mukana tulee yleensä puhdistusainetta mutta ei tarvitse päivittäin käyttää. Meillä teräspintaisessakin jääkaapissa on ovenkahvat, muuten.

      Bilteman metallinkiillotustahnalla on tullut valaisimia ja muita kiilloteltua ja varmaan se käy teräspintoihinkin. Pitää joskus kokeilla.

      • Alkuperäinen kyselijä..

        ... ei sitä kukaan tieten tahtoen paskaisilla käsillä mitään klähmi, mutta meneppäs se kertomaan 5 v vekaralle joka haluaa itse tehdä leipänsä ja burgerinsa.. siinä on sellainen tahmatassu ettei sille mitään voi... huomannut että rosterikalusteet ei todellakaan ole lapsiperheille hyväksi... kyllä se vaan on niin ettei siinä valkoisessa jääkaapinovessa näkynyt voi-majoneesi-tuorejuusto -sormenjäljet kuten näkyy rosterissa, ja kun kuumaanveteen kostutetulla rätillä pyyhki niin se oli siinä, rosteripinnalla se voitahrakin vaan leviää ja junttaantuu tiukemmin kiinni. Kiitos kuitenkin vinkeistä. Pakko vaan heiluttaa sitä siivousrättiä pari kolme kertaa päivässä, jos haluaa pitää pinnat edes jotensakin siisteinä. Itseppä sitä muotivillitysten perässä laukkoi ja hommasi tuollaiset työläät trendikalusteet :)


      • ................
        Alkuperäinen kyselijä.. kirjoitti:

        ... ei sitä kukaan tieten tahtoen paskaisilla käsillä mitään klähmi, mutta meneppäs se kertomaan 5 v vekaralle joka haluaa itse tehdä leipänsä ja burgerinsa.. siinä on sellainen tahmatassu ettei sille mitään voi... huomannut että rosterikalusteet ei todellakaan ole lapsiperheille hyväksi... kyllä se vaan on niin ettei siinä valkoisessa jääkaapinovessa näkynyt voi-majoneesi-tuorejuusto -sormenjäljet kuten näkyy rosterissa, ja kun kuumaanveteen kostutetulla rätillä pyyhki niin se oli siinä, rosteripinnalla se voitahrakin vaan leviää ja junttaantuu tiukemmin kiinni. Kiitos kuitenkin vinkeistä. Pakko vaan heiluttaa sitä siivousrättiä pari kolme kertaa päivässä, jos haluaa pitää pinnat edes jotensakin siisteinä. Itseppä sitä muotivillitysten perässä laukkoi ja hommasi tuollaiset työläät trendikalusteet :)

        Osta Wurthin rst-puhdistus ja hoitoöljy sillä käsittely viikon parin välein. Spreijaus ja pyyhkäisy ikkuna mikrokuituliinalla (ei nukkaa) ja jopas paska irtoaa.


    • Kokeile

      Meillä oli pitkään kattilasta jäänyt rinkula tiskipöydässä, joka ei lähtenyt, vaikka millä hinkkasin.
      Vaan, kun ostin CIFiä pitkästä aikaa, niin jälki poistui saman tien (sininen pullo, kaamea kloorin haju, mutta tehoaa=).

      • myyjätäti

        wurtin spray-muodossa oleva puhdistus/hoitoaine ainakin toimii mainiosti.suihkutan koneet n.kerran kahdessa viikossa,pyyhin mikrokuituliinalla.en pese liinaa, vaan tällä liinalla jossa on jo vähän sitä puhdistuainetta pyyhin jos välissä tulee jotain puhdistettavaa.tätä ainetta suosittelee ainakin miele ja suomen kotikylmiö.


      • simppeleintoimii

        Tiskipöydän kanssa pääsisit halvemmalla kun käyttäisit vain tavallista pyykinpesuainetta eli tiskipöytä tyhjäksi romuista, pinta märäksi, pari ruokalusikallista tavallista pyykinpesujauhetta tiskiharjalla levittäen pintaan, anna vaikuttaa puolisen tuntia, harjaa pinta, huuhtele hyvin ja kuivaa, viimeistelyyn aivan tavallista talouspaperia ja pinta on puhdas eikä maksanut paljon.


    • taas nähdään!

      Rosteripintaiset koneet ovat valmistajien turha keksintö uusien koneiden myynnin edistämiseksi ja samalla se on kaiken maailman puhdistusainevalmistajien intressissä. Vaan kun valkoisen kodinkoneen pyyhkii millä tahansa astianpesuainerievulla, usein ilman mitään ainetta, niin lähtee kaikki lika. Lapsiperheissä nimen omaan rosterikoneet on ihan out. Varsin useinhan kyse ei ole mistään varsinaisesta liasta edes, rosterikoneen kyljessä näkyy sellainenkin hipaisu, mitä valkoisessa ei ollenkaan huomaa.

    • kyökkipiika

      Juu, tuntuu että rosteri on ainakin lapsiperheessä tosi epäkiitollinen pinta. Minä kuitenkin huomasin, että esim. Viledan Miraclean, (sellainen valkoisen vaahtomuovipalan näköinen) toimii tosi hyvin näillä pinnoilla! Suosittelen!!

      • Uusi pakastinkaappi

        Minä koitin puhdistaa upouutta rosteripintaista pakastinkaappia, johon oli tehtaalla liimattu tarralappu päälle. Fairy pehmeä liina tekivät naarmuja, ihmesieni teki pinnan sameaksi! Nyt en ymmärrä, millä pinnan saa ennalleen, vai onko se lopullisesti pilalla?! Pinnassa oli ilmeisesti anti-fingerprint-pinnoite myös. Onko kenelläkään mitään konsteja neuvoa?


      • uusavutonkin
        Uusi pakastinkaappi kirjoitti:

        Minä koitin puhdistaa upouutta rosteripintaista pakastinkaappia, johon oli tehtaalla liimattu tarralappu päälle. Fairy pehmeä liina tekivät naarmuja, ihmesieni teki pinnan sameaksi! Nyt en ymmärrä, millä pinnan saa ennalleen, vai onko se lopullisesti pilalla?! Pinnassa oli ilmeisesti anti-fingerprint-pinnoite myös. Onko kenelläkään mitään konsteja neuvoa?

        Tee tavallisesta pyykinpesujauheesta tasainen puuro, jonka levität pinnalle, anna vaikuttaa puolisen tuntia, pyyhi liiat pois kostealla liinalla, huuhdo märällä mikrokuituliinalla useaan kertaan ja viimeistele kostealla talouspaperilla, jonka jälkeen kuivaat kuivalla talouspaperilla.


    • EiKiitosRosteria

      Voiko rosteripintoja maalata?

      • eienääteeseitse

        Mikä ettei voisi, mutta ei niistä kauniita tule.

        Pitäisi viedä oikeastaan automaalaamoon, jossa oikealla maalilla ruisku- tai puuterimaalattaisiin pinta siististi sileäksi - tulee varmaan halvemmaksi ostaa uudet keittiön kalusteet.


    • halpaeivoiollahjuva

      Oikeastaan simppelein ratkaisu on vain kostutettu talouspaperi, jolla vähän hinkkahankkaa pintaa ja kuivalla paperilla pyyhkii päältä - toimii ainakin omissa rosteripinnoissa kuin myös kromatuissa.

    • Anonyymi

      "Rosteripintaiset" kodinkoneet ovat ihan tavallista terästä jotka on päällystetty rosterin näköisellä kontaktimuovilla. Tiskipöydät ja uunit ovat ehkä rosteria. Magneetilla voi helposti kokeilla mikä on rosteria. Rosteriin ei magneetti tartu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe