nimessä jerry. lausutteko yy.nä vai ii.nä?
tai henry?
tommy nyt varmaan on ii.nä
tai henry?
tommy nyt varmaan on ii.nä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
i:nä, mutta on ihmisiä, jotka sanovat, että nimi on jenny y:llä, ettei kukaan yritä lausua sitä jenni.
Koska olen Suomessa ja puhun suomea, lausun sanat niin kuin ne kirjoitetaan. Vain äng-äänteelle ei ole olemassa vastaavaa kirjainta, muille on.
Yleensä tosin ihmiset esittelevät itsensä ja siinä samalla kuulee, miten he lausuvat oman nimensä. Helppo matkia. Jos en kuitenkaan tiedä nimestä sen enempää, lausun kuten kirjoitetaan.
Sitten taas jos sukunimi on tiedossa ja se viittaa vahvasti johonkin muualle, täytyy lausumista miettiä uudestaan. Henry Smith ääntyy "vähän" eri tavalla kuin Henry Virtanen.