Rondo-langathan lienevät kunnon vintagea.
Tietäisiköhän kukaan, onkohan näille aikoinaan Valvillan valmistamille Rondo-langoille vastaavia nykyään?
- Impivaara ja seitsemän veljestä (-veikkaan että tämä olisi 7 veljestä nykyään?)
- Untuva (100% villaa?)
- Timantti (100% villaa?)
- Marimba (100% villaa?)
- Keltavuokko
- Vilpoinen villa
- Royal Crepe
- Sinivuokko
- Laila
Ko. lankoja on käytetty WSOY:n (vm. 1983) kirjassa Neuleita ihan pienille, kirj. Liisa Teirisalo.
Rondo langat- vastaavia nykyään?
5
11535
Vastaukset
- mimmu777
7-veljestä on nykyinen nimi "Impivaaralle".
Untuva on kaiketi nykyisin Vauva-lanka.
Tarkan tiedon käytössä olevista langoista saanet varmimmin Novitan asiakaspalvelusta! - Anna I
... silloinen Helsingin Villakehräämö Oy, nyk. Novita osti Rondo-tuotemerkin, ja itse asiassa myikin aika pitkään Rondo Nallea, ennen kuin muutti sen Novita Nalleksi.
Rondon langat hävisivät pikku hiljaa markkinoilta, kuten muidenkin kotimaisten kehräämöiden, HVK:n ostettua kilpailijansa yksi toisensa jälkeen.
Impivaara jne = 7 veljestä, voit myös käyttää Gjestalin villaisempaa Jannea
Untuva = Bambino, mikä tahansa villainen vauvalanka käy - ovat tiheyksiltään niin lähellä toisiaan
Marimba - voit korvata Gjestalin Naganolla (100% villa) tai Superwash Siljalla (75% villa, 25% polyamidi)
Vilpoinen Villa - taisi olla metreiltään ja tiheyksiltään aika lähellä Hjertegarnin Sock4 (villa 75%, polyamidi 25%, 210m = 50g) sekä Zitronin Trekking Pro Naturaa (villa 75%, bambu 25%, 100g = 420m)
Muita lankoja en muista, vuokkosarja oli puuvillan/pellavan yms sekotetteita, niille mahdollisesti löytyy korvaavia lankoja myös tänäkin päivänä.- Anonyymi
Rondo Platina Mikä vastaa
- Anonyymi
Mulla on tällaista hyvin tumman vihreää mohair lankaa pyöreässä perässä diva Rondo Helsingin villakehräämö oliko nyt niin että Novita on sen ostanut ei ehkä tuollaista mohair lankaa enään valmisteta?
- Anonyymi
Mulla loppui juuri kesken sukan harmaa 7veljestä. Onneksi muistin tädin perintölankavuoren ja tadaa! Impivaara ja seitsemän veljestä kerä löytyi ♡
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1642579Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668