Rondo langat- vastaavia nykyään?

kutoja

Rondo-langathan lienevät kunnon vintagea.

Tietäisiköhän kukaan, onkohan näille aikoinaan Valvillan valmistamille Rondo-langoille vastaavia nykyään?

- Impivaara ja seitsemän veljestä (-veikkaan että tämä olisi 7 veljestä nykyään?)
- Untuva (100% villaa?)
- Timantti (100% villaa?)
- Marimba (100% villaa?)
- Keltavuokko
- Vilpoinen villa
- Royal Crepe
- Sinivuokko
- Laila

Ko. lankoja on käytetty WSOY:n (vm. 1983) kirjassa Neuleita ihan pienille, kirj. Liisa Teirisalo.

5

10565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmu777

      7-veljestä on nykyinen nimi "Impivaaralle".
      Untuva on kaiketi nykyisin Vauva-lanka.

      Tarkan tiedon käytössä olevista langoista saanet varmimmin Novitan asiakaspalvelusta!

    • Anna I

      ... silloinen Helsingin Villakehräämö Oy, nyk. Novita osti Rondo-tuotemerkin, ja itse asiassa myikin aika pitkään Rondo Nallea, ennen kuin muutti sen Novita Nalleksi.

      Rondon langat hävisivät pikku hiljaa markkinoilta, kuten muidenkin kotimaisten kehräämöiden, HVK:n ostettua kilpailijansa yksi toisensa jälkeen.

      Impivaara jne = 7 veljestä, voit myös käyttää Gjestalin villaisempaa Jannea
      Untuva = Bambino, mikä tahansa villainen vauvalanka käy - ovat tiheyksiltään niin lähellä toisiaan
      Marimba - voit korvata Gjestalin Naganolla (100% villa) tai Superwash Siljalla (75% villa, 25% polyamidi)
      Vilpoinen Villa - taisi olla metreiltään ja tiheyksiltään aika lähellä Hjertegarnin Sock4 (villa 75%, polyamidi 25%, 210m = 50g) sekä Zitronin Trekking Pro Naturaa (villa 75%, bambu 25%, 100g = 420m)

      Muita lankoja en muista, vuokkosarja oli puuvillan/pellavan yms sekotetteita, niille mahdollisesti löytyy korvaavia lankoja myös tänäkin päivänä.

      • Anonyymi

        Rondo Platina Mikä vastaa


    • Anonyymi

      Mulla on tällaista hyvin tumman vihreää mohair lankaa pyöreässä perässä diva Rondo Helsingin villakehräämö oliko nyt niin että Novita on sen ostanut ei ehkä tuollaista mohair lankaa enään valmisteta?

    • Anonyymi

      Mulla loppui juuri kesken sukan harmaa 7veljestä. Onneksi muistin tädin perintölankavuoren ja tadaa! Impivaara ja seitsemän veljestä kerä löytyi ♡

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      80
      10887
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      143
      10250
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8001
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6434
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      44
      5371
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      72
      4986
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      139
      4279
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      19
      4173
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      44
      3924
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3544
    Aihe