Tonttikauppa romahti:
http://epaper.suomenmaa.fi/olepaper/2822935.htm
Huh huh jos pudotus noin kovaa ja syynä
se että kansalaiset eivät saa myytyä entistä
asuntoaan?
http://epaper.suomenmaa.fi/olepaper/2822935.htm
Huh huh jos pudotus noin kovaa ja syynä
se että kansalaiset eivät saa myytyä entistä
asuntoaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Täällä oulussa on vaan paskoja tontteja tarjolla ja vuokrat on kovat ennen vuokra 200 euroa vuodessa nyt reilusti yli 1000 kysyn kuka hyötyy??
Ei ihme että tontit ei mee enää kaupaks niinku sillon ku joka kanavalla homot remppas asuntoa ja perseeseen pakattiin fudgea sit yöllä tauolla jos jaksovat homepölyss..
itsekin hain kynsilehdosta tonttia kuumimpaan aikaan, en saanut ja ostin sit vahingossa homeisen rivarikänpän kiitos oulun kaupunki sait elinkaarivarallisuuteni miinukselle oikeen kunnolla!
Ei ole kauan siitä, kun tonttimaasta käytiin kovaa kilpailua. Yhtä jakoon tullutta tonttia kohti oli vielä muutama vuosi sitten kolmesta neljään hakijaa. Samalla kun suhdeluku on laskenut, varausten peruuntuminen on johtamassa siihen, että kaikkia jaossa olevia tontteja ei saada menemään.
– Emme kysy peruutusten syitä. Ihmisten puheista on kuitenkin käynyt selvästi ilmi, että syynä on, ettei edellinen asunto ole mennyt kaupaksi. Eli myyntiajat ovat pidentyneet kovasti, maanmittausteknikko Timo Sarkkinen Oulun kaupungilta kertoo.
Se on vaan tyhmää ostaa väärään aikaan. En ymmärrä miten noin kalliista tonteista haluttiin kilpailla. Järjetöntä mutta sitähän se kilpailuvietti teetättää.
Oulukin on sen tasoinen (lue: työttömyys kolkuttelee) kaupunki jonka ei pitäisi rahastaa tonteilla. Parempi olisi hankkia asukkaita etelästä edullisella asumisella eikä toimia lyhytnäköisesti. Nyt tontit ja asunnot taitaa maksaa enemmän kuin Turussa.
Kyllä korkojenkin jatkuva nousu saa omakotirakentamista suunnittelevien puntit tutisemaan, puhumattakaan puun ja muiden rakennusmateriaalien jopa kymmenien prosenttien hinnannoususta. Laittaisin minäkin jäitä hattuun ja odottelisin nyt rakentamisen aloittamista.
Asunnonhan kyllä kaupaksi saa ja nopeastikin, kun hinta on oikea. Jos taasen odottaa parasta mahdollista hintaa, joutuu osottamaan ja pitkään.