tietoteknisen kehityksen kelkasta olen ilmeisesti pudonnut, sillä käyttikseni on vanha kunnon win95. tästä seuraa ongelmia web-selaimen suhteen. mistä ylipäätään löytää enää selaimia jotka toimivat win95:ssä?? tietääkö joku, mistä voisi esim. bongata Internet explorer 5.5:sen? ilmeisesti sen pitäisi toimia vielä win95:ssä.
mistä explorer 5.5?
p150
7372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mutta sun pitää vissiin rekistöröityä
http://www.tietokone.fi/softa/tiedosto.asp?id=11801
http://www.tietokone.fi/softa/tiedosto.asp?id=11801
Vaatii ilmaisen rekisteröinnin. Tuolta löytyy myös vanhemmatkin versiot.
Aikaisempien vuosien Mikrobitin huvi- ja hyötyrompulta sekä Kompuutterin vastaavalta. Jos löytyy jostain. Minulla taitaa olla IE 5.5 rompulla.
Kokeile ja etsi allaolevista osoitteista:
http://www.microsoft.com/downloads/search.aspx?displaylang=en&categoryid=6
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=/directory/worldwide/fi/download/default.asp
Kokeile myös www.google.fi, hakuasanaksi vaikka "IE 5.5".
Itseasiassa suosittelen että luovut IE:stä kokonaan, sitähän ei onneksi Win95:een ole edes pakko asentaa vaan se pitää asentaa erikseen. Netscapen selaimia löytyy, myös vanhojakin:
http://wp.netscape.com/download/archive.html
Lisäks voisit kokeilla (en ole aivan varma toimiiko nää Win95:ssä mutta voit kokeilla kuitenkin):
Beonexia:
http://www.beonex.com
K-meleonia, Firebirdiä tai Mozillaa:
http://www.mozilla.org
Kaikki yllä mainitut, myös Netscape, perustuu tuohon Mozilla selaimen koodiin. Selaimen lisäksi posti & newssit löytyy Mozillasta, Beonexista ja Netscapesta. K-meleonin ja Firebirdin kaveriks newssejä ja postia kuskaamaan suosittelen Thunderbirdiä, sekin osa Mozilla-projektia.
Sitten on tietysti wanha kunnon Opera 4.01 mut se tarvii sitten rekisteröintikoodin, on ihan onnenkauppaa että löydätkö kumpaakaan enää netistä. 4.01 kun julkaistiin jo vuonna 2000 ja nyt eletään Opera-versiota 7.xx (xx=en tiedä tarkkaa versiota)
IE 6 ei sitten toimi Win95:ssä joten älä sitä turhaan imuroi. En tiedä onko noilla Mikkiksen sivuilla enää vanhempia versioita, ne kun tahtoo pitää imuroitavana vaan noi uusimmat.
http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/selaimet.html
kiitokset linkistä! löytyihän sieltä explorerista täysi versio. Jostain kumman syystä explorerin asennusohjelmien kanssa ei pääse alkua pidemmälle, siinä vaiheessa tökkää kun microsoftin palvelimelta pitäisi tiedostoja imuroida. vanhoja tiedostoja ei ilmeisesti haluta palvelimella säilytellä.