Pitbull attacks baby
cnnn
13500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.understand-a-bull.com/BSL/OtherBreedBites/AllDogsBite.htm
Lukekaa vähän rehellisempää uutisointia, mutta huomioikaa että jokaisessa tapauksessa omistaja tmv henkilö on pääosassa eli joko on vastuullinen tai ei.
Kyllä ihmiset ovat ensisijaisesti syyllisiä tehdessään koirista kasvatusvalinnoillaan tällaisia ja ennenkaikkea asettaessaan niitä rääkkäystilanteisiin. Voiko rahanahneus ja pelihimo enää suurempi olla. Onnea vaan valitsemallanne tiellä.
Rehellisesti kirjoittaen ottaisin ennemmin kultaisennoutajan puraisun itseeni, jos olisi pakko valita. Entä sinä?
Mitä epärehellisyyttä oli tuossa CNN:n uutisessa, kertoisitko sen kun peräänkuulutit rehellisempää uutisointia?
Sen jälkeen postitat understand-a-bull.com:n listan, joka osoittautuikin todella rehelliseksi ja nimensä veroiseksi. Onko tämä nyt sitä "sathyilyä"?
Kyllä olis yhdistyksessänne sisäisesti kirveellä töitä.
Epärehellisyyttä on uutisten jako voimalla uutisoitaviin leimattujen rotujen ongelmiin ja uutisoimattomiin tai heikosti uutisoitaviin muiden rotujen ongelmiin.
Jokainen varmaan tietää että uutismediat ovat kaikessa epärehellisiä ja jos ei tiedä niin olisi aika tietää.
jokainen joka tietää asian paljon paremmin kuin kukaan muu, niinkö?
Sinäkö ET valehtele? Etpä, hwo beliwes? Not me, nobody else either. SATHY se vasta valheen, emä-valheen, pesä onkin
En valitsisi kumpaakaan koska kumpikin on hyökkäävänä aivan yhtä agressiivinen ja vaarallinen.
Asun pienellä paikkakunnalla, mutta täällä pidetään paljon koiria ja myös leimattuja rotuja. Vaarallisia rotuja täällä ovat erityisesti kultaiset noutajat, mutta myös colliet, saksanpaimenkoirat, rottweilerit, suomenpystykorvat, karjalankarhukoirat jne jne. Jokainen aiheutunut ongelma on suoraan vastuuttoman omistajan syy. Leimatuista yksikään ei ole aiheuttanut ongelmia ja kaikki ovat vastuullisilla omistajilla. Tätä ei voi muista roduista väittää. Löytyy pittbullia, bullmastiffia jne jne.
Johan sielläpäin on ongelmia. Entä järjestävätkö näiden rotujen omistajat koiratappeluita, eläinrääkkäystä ja koirien myyntiä epäeettisiin tarkoituksiin?
Eipä taitaisi jostain kultaisestanoutajasta paljoa siihen hommaan olla :)
Miten voi tuomita koko yhdistyksen jäsenineen muutaman töppöilevän jäsenen vuoksi?? Jäseniä heillä on varmasti paljon.
Noi sathyn juntit. Aivan käsittämätöntä tekstiä suoltavat sivuillaan. On käyny eläinlääkäri ja 'viranomaiset' ja kaikki on kuulemm paremmin ku hyvin, koirat nukkuu satiinilakanoilla jne. Sitte nää muut päivänsäteet jotka on pariskunnan tuttuja esittää ihan suoria uhkauksia eri näkökulman omaavia ihmisiä kohtaan. Ampumista ja muuta luvassa... Ja tänkö pitäis antaa ko. ry:tä jotenki parempi kuva. Ja voiha ne lässyttää noita kaikki ok-juttujaan ihan rauhassa, mutta totuusha on nähty videolla, joten... Ja just tää Herra joka lässytti poliisi tv:n raportissa että BBC:n toimittaja yllytti hänet järjestämään tän koiratappelun. No voi kyynel, kai se ois hypänny kaivoonki jos sitä oikein ois yllyttäny. Herra "eläinten ystävä" on kuitenki myöntänyt et tappelu on tapahtunut. Häpeällistä ettei aikuinen ihminen kynene ottamaan vastuuta omista tekosistaan. Kaipaisin kyllä myös 'puolueetomta' tietoa aiheesta (jos kukaan voi eläinrääkkäys asioissa puolueeton olla), koska en koe ettei sitä sathyn sivuilla kauheestikaan ole saatavissa... Eikä tälle asialle kai mitään tulla tekemään, ehkä täälläki herätään vasta sitten kun joku (ihminen) kuolee. Vaikka tää auvoinen pariskuntaha täs vastuuseen pitäis laittaa.
Yhdistyshän on toimillaan selvästi asettunut näiden henkilöiden kannalle kieltämällä asiat, saivartelemalla ja keksimällä valheita. Vai eikö kukaan jäsenistä uskalla asettua poikkitelon.
Voi käydä kehnosti kun on uhkailtukin - on ne kovia koirineen.
Jos yhdistys ei maansa lakeja halua noudattaa ja antaa asianosaisten henkilöiden vaikuttaa tuon ohjelman jälkeenkin yhdistyksen toiminnassa, niin minun mielestäni tuollaisen yhdistystoiminnan lopettaminen olisi viisainta.
Yhdistykselle jäsenmaksuja maksavat ihmiset, kun ovat niitä, jotka tämän asian lopulta päättävät.
Jos näiden ihmisten erottaminen ei onnistu, niin siitä yhdistyksestä voi erota itse ja liittyä esim. yhdistykseen, joka on oikeasti rodun asialla.
Jokaisen kyseisen yhdistyksen jäsenen pitäisi miettiä -ajetaanko yhdistyksessä nyt rodun etua vai eräiden "aktiivisten" jäsenten etua!
Mä ainakin luin suoraan sathyn omalta keskustelufoorumilta et tämä pariskunta = yhdistys. Tää ei oo siis mikään mun keksimä juttu vaan heidän foorumiltaan luettu "tieto".?
Itsehän sinä tuomitset jatkuvasti satoja tuhansia ihmisiä muutamien töppöilevien takia.