Hamsteri apua?

Moi! Miten yleensä hamsteri haetaan eläinkaupasta, tai mihin laittaa hamsteri kun sitä tuodaan kotiin eläinkaupasta??

Kiitollinen vastauksesta!
5302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos sinulla ei ole omaa kuljetuslaatikkoa, hamsteri laitetaan usein pahvilaatikkoon, jonne eläinkauppias laittaa vähän purua ja tekee ilmareikiä. Hamsteri kannattaa kuljettaa suorinta tietä kotiin, sillä jyrsijänä se saattaa ruveta nakertamaan tietään ulos laatikosta.

Äänestä
  • Siis jo sul ei oo kuljetusboksia, niin pahvilaatikko on ihan ok, niinkuin edellinen sanoi! itse toin häkissä sen meille, nii se sai heti tutustua uuteen kotiin, ostin siis häkin samana päivänä kun itse hamsun!

    Äänestä

  • hamsu-girl kirjoitti:

    Siis jo sul ei oo kuljetusboksia, niin pahvilaatikko on ihan ok, niinkuin edellinen sanoi! itse toin häkissä sen meille, nii se sai heti tutustua uuteen kotiin, ostin siis häkin samana päivänä kun itse hamsun!

    Kyllä, eläin laitetaan pahvilaatikkon ja vähän reikiä.
    Tietenkin voit hankki kuljtusboksin tai miksi niitä sanotaankaan.
    Kannataisi ostaa etukäteen häkki/duna/terrario ja sisustaa ennekun uusi hamsteri tulee kotiin että se pääsee suorinta tietä uuteen asumukseensa.

    Äänestä

Ok, eli jollet oo kuullu jo tämmöstä vastausta eli: Kun mä ostin kaupasta hamsterin ne anto mulle semmosen kuljetusboxin jossa kuljetetaan jyrsijöitä,mun piti palauttaa se viikon kulessa. Huom! Sen kuljetusboxin voi ostaa suoraan sieltä jollet halua lainata.Mut jos ne ei lainaa sulle sun kantsii varalta tehä semmonen omanlainen kuljetus systeemi! Esim.laatikko kangasta,silputtua paperia,kaikenlaisia pehmusteita jne.

Äänestä
  • siitä irtoaa haitallisia lankoja ja hamsterit kun tykkäävät silputa kangasta ei se ole turvallista.

    Paperi silppukaan ei ole hyvästä hamsterille

    Kotona pitäisi olla jo kaikki valmiina kun hamsteri tulee, eli purua vaan reilusti, vaikka pahvilaatikkoon, sinne se pääsee lämpimään ja se on riittävä pehmike ja lämmön eriste, sekä turvallinen hamsterille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamsterityttö kirjoitti:

Moi! Miten yleensä hamsteri haetaan eläinkaupasta, tai mihin laittaa hamsteri kun sitä tuodaan kotiin eläinkaupasta??

Kiitollinen vastauksesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu