Efteling

huvipuisto

Minkälainen paikka on Efteling? Kuinka pitkä matka junalla Amsterdamista, paljonko matka maksaa?

3

1237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tassa tietoa
    • Tinski

      Hei! Efteling on aivan uskomaton huvipuisto tällaisen tavallisen suomalaistytön näkökulmasta! Tarjolla on niin tavallisia huvipuistolaitteita kuin yllättäviä, erikoisia laitteitakin. Muistathan ottaa sisääntuloporteilta huvipuiston kartan, sillä sitä ensikertalainen kyllä tarvitsee.
      Luonnonkauniiksi tehty puisto on kokonaisuudessaan elämys, sillä laitteita ei ole laitettu vieri viereen muutaman aarin alueelle vaan tilaa todella on. Eftelingissä on panostettu kokonaisvaltaiseen elämykseen: jopa laitteisiin jonottaminen on tehty mielenkiintoisiksi. Osa elämyksestä alkaa jo jonosta.
      Äläkä vain missaa "eyeillusion"-huonetta. Se oli ehkä huvipuiston mielenkiintoisimpia kohteita. :)

      Junat kulkevat ainakin Tilburgin asemalle. Junasta noustessasi kävelet vain portaat alas ja ulos ovista, näin olet bussien lähtöpaikalla. Siitä vain sitten tauluista etsimään se bussi, jonka päätepysäkkinä lukee Efteling.
      Bussi maksaa 2,50e/henkilö ja kestää vartin verran. Bussit tulevat takaisin sopivin väliajoin, myös puiston sulkeutumisen jälkeen vielä pari - kolme kertaa.

    • Tinski

      Eli junalla pääset Amsterdamista s'Hertogenboshiin. Siitä voit siis jatkaa bussilla Eftelingiin tai ottaa vaihtoehtoisesti vielä junan Tilburgiin ja sitten vasta bussin.
      Matka junalla Amsterdamista s'Hertogenboshiin kestää tunnin ja Boshista Tilburgiin viisitoista minuuttia.

      Hinta junamatkalle Amsterdam - Tilburg on 15,60euroa / suunta.

      Tiedot löytyvät sivulta www.ns.nl

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      298
      6003
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      47
      3543
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2720
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2141
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      97
      1696
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1130
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      1001
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      138
      924
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      898
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      864
    Aihe