Mitä voin tehdä, kun en haluaisi ottaa sisäkissaa ja tässä rivitaloasunnossa kissaa ei voi täysin vapaana pitää sillä uskon, että valittamista tulee. Minusta on myöskin tosi luonnotonta *lenkittää* kissaa valjaissa ihan kun jotain koiraa. Ja kissalle ei voi varmaan mitään aitausta värkätä takapihalle ?
Tiedän, että monet teistä varmaan ajattelee, että mun ei pitäisi ottaa kissaa ollenkaan, joten näitä vastauksia en kaipaa.
Kiitos kuitenkin, jos voit antaa jotakin vinkkiä ongelmaani ! :)
Tiedän, että monet teistä varmaan ajattelee, että mun ei pitäisi ottaa kissaa ollenkaan, joten näitä vastauksia en kaipaa.
Kiitos kuitenkin, jos voit antaa jotakin vinkkiä ongelmaani ! :)
Vastaukset 16
Vanhimmat
mikset pistä vaan sitä aitausta sinne esim takapihalle? sellanen missä olis titenkin katto ja kaikki :)
Aitausta vaan pystyttämään kun kissaa ei saa edes pitää taajamassa vapaana. teet vaan tarpeeksi virikkeitä ja katon kissalle niin kyllä se siellä viihtyy. muistathan että kissa mahtuu normaalista kanaverkosta läpi eli pieni silmäistä verkkoa niin se kissa myös pysyy siellä.
läpi mahtuu pienempikään kissa, mutta heikkoa tekoa sellainen on.
Hanki lupa tarhan rakentamiseen ennen kissan ottoa...
että laudastako sen aitauksen meinasit jos ei kerran metalliverkko kelpaa. oli muuten puhe pieni reikäisestä kanaverkosta ja on muuten kestävää kyllä se pienemmänkin kissan sisällä pitää.
Voithan mennä noita verkkoja vertailemaan vaikka rautakauppaan..
Meillä on ollut monessa käytössä kanaverkkoa ja vastaavasti muita, että kyllähän noissa eron huomaa ja esimerkiksi koirat on kyllä mennyt kanaverkon hajottamaan..
Kannattaa miettiä kuinka pitkäikäisen tarhasta haluaa.
Kanaverkkohan on käsin muotoiltavissa, kertonee jotain myös.
ymmärrät varmaan että häkin olisi suotavaa olla turvallinen myös ulkoapäin..
ai niin meillä "normaalin" kokoinen kanaverkko on sellaista, ettei kissa siitä mahdu....
Meillä pienireikäinen kanaverkko on ihan normaalia.. :/
näköjään kirjoitin jo ensimmäiseen viestiin. Plääh :)
Kumma juttu jos ei kanaverkko kestäisi kissan aitauksessa montaa vuotta kun se kestää kanojen tarhassa yli kymmene ja suokaa kyllä supilta yms hyvin... että tehkää mistä tykkäätte minä luotan kanaverkkoon oman kokemukseni perusteella.
Iselläni on ollut 5v hylätty ja leikattu kolli.
Kolli on todella ollut ulkokissa en saanut edes käymään hiekkalaatikolla. Emnsin pari naapuria valitti, mutta kolli toi näytille rottia kysin valittajilta kenen lemmikkiä ne on ei omistajaa löytynyt ja valitukset loppui.
Tee samoin ja kysy etukäteen kenellä on rottia lemmikkinä.
vielä kerran väärin..Kaikki kun eivät halua naapurinkissoja omalle pihalleen vaeltelemaan.Kyllä se on sen omistajan _velvollisuus_ huolehtia ettei se kissa häiritse naapureita.Taajamissa sitä kissan ulkoilua säätelee myös laki.
Olisi syytä lukaista mitä vapaa olevista kissoista sanotaan esim. Birdlifen sivuilla:
http://www.birdlife.fi/lintuharrastus/faq-suojelu.shtml#kissa
Johan sen nyt terve järkikin sanoo että tänäpäivänä ei pidä antaa rakkaan lemmikin juoskennella vapaana ilman valvontaa !
Kissa voi jäädä esim.auton alle !
Kysy naapureittesi kantaa vapaana liikkuviin kissoihin. Voit yllättyä, sillä aika harvalla todellisuudessa on mitään vapaasti ulkoilevia kissoja vastaan. Asun kuuden asunnon rivitalossa, jossa kolmen asunnon omistajalla on vapaasti ulkoilevia kissoja. Muutkin asukkaat ovat eläinrakkaita ihmisiä ja kissat ovat tavallaan koko talon lemmikkejä. Näin on eletty jo yli kymmenen vuotta ongelmitta.
miten joku voi vielä oikein yllyttää pitämään kissaa irti, koska jos välittää lemmikistään niin myös huolehtii siitä, itse liikun paljon autolla ja viikoittain näkee tiellä kuolleita kissoja, viimeksi eilen ykköstiellä oli kissa jäänyt auton alle, makasi lyttyyn ajettu pää tiellä, kaunis mustan/ruskea kissa, minulle tulee aina kyyneleet silmiin kun näen ja suren kissan tuskia jotka se joutuu kokemaan, jos ei kuolekaan heti ja vain siksi, että sen omistaja on niin tyhmä ääliö, ettei ole huolehtinut sen turvallisuudesta...
Aivan totta, parempi ulkoiluttaa valjaissa vaikka se kuinka "tyhmältä" tuntuisikin omistajasta. Myös ulkotarha on hyvä vaihtoehto ainakin kesäaikaan. Ainakin tietää missä se katti luuraa!
Opetin jo aikuisiällä olevan kissan ulkoilemaan valjaissa, eikä se tänä päivänä tunnu edes huomaavan että se missään valjaissa onkaan. Se saa kävellä omia polkujaan ja meikä rämpii perässä... ;)
Asun kaupungissa, mutta kuitenkin niin paljon maalla ja rauhallisella asuin alueella, että meillä kissamme(leikattu) saa vapaasti olla pihalla. Ei tulisi mieleenkään laittaa mitään valjaita sille. Piha-alueemme on iso ja aidattu, mutta kissamme saa käväistä(sekin aidattu) naapurin puolellakin ihan vapaasti. Ja kissamme on onnellinen, parivuotias.Naapurustossamme on myös muita vapaita kissoja, (myös pihalla olevia koiria) ja kaikki antavat eläinten käydä toissaan kylässä. Tämä on totta,vaikkakin varmaan harvinaista. Meillä, muutamilla naapureilla on vuosikymmenten rauhallinen,aito, ystävällinen yhteiselo muutenkin kuin eläinten kanssa.
Mä asun kans rivitalossa taajama-alueella, aika syrjässä keskustassa tosin. Ulkoilutetaan kisua valjaissa 5 vai 7m (en nyt muista kumpi) fleksissä, joten kyllä kisu saa aika vapaasti ja vauhdillakin mennä ilman, että siltä tuntuu, et sen menoa jotenki rajotetaan. Ja saalistakin on tullu:sisiliskoja, päästäisiä, sammakoita ja tietty perhosia:) Et kyllä ainaki meidän kissa ihan kunnon kissanelämää saa viettää valjaissakin eikä meidän omistajien tarvii huolehtia, et kisu jäis auton alle tai petojen kynsiin. Mies laittoi vielä takapihalle maahan vanhan harjanvarren, jossa kissan vanha fleksi on kiinni, et kisu pääsee myös sinne loikoilemaan (ja tarkkailemaan läheisen puun lintuja) kun ei olla sen kans ulkoilemas. Tottakai se kissan ulkoiluttaminen vie aikaa, mut sen kai on valmis uhraamaan, jos lemmikin hankkii...