Elikkä löytyy lattialta tuo basso boksi ja pöydällä 2pienehköä "tolppaa" mutta mikähän mättää kun vähänkään tahtoisi kuunnella reilummalla bassolla niin rupeaa vain "jurisemaan" ei mitään selkeää ääntä enää, tehoa kyllä riittäisi bassossa mutta missä vika..
Sori vähän epäselvä viesti mutta toivottavasti joku ymmärtää, kiitos vastanneille =)
Sori vähän epäselvä viesti mutta toivottavasti joku ymmärtää, kiitos vastanneille =)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aloitetaan stereo kajareista. Kajarit on rasitus vahvistimelle, jos vahvistimen teho on 200w ja kajareiden vain 100w homma ei pelaa. Se siitä. Mikähän äänikorttisi on 5.1 kortilla ei saa ääntä kuulumaan kunnolla millään laitteella. 7.1 äänikorilla saa kajarit toimimaan vähän paremmin.
Nyrkkisääntö: mitä enemmän vahvistimessa on tehoa sitä vähemmän on tarvittavassa wattimäärässä säröä eikä vahvistuksen leikkautuminen ole niin todennäköistä. Tämä leikkautuminen eli klippaaminen on yleisin syy kaiuttimen hajoamiseen. Liian isoa vahvistinta ei voi oikeastaan olla olemassa.
Itsellä stereoissa vahvistin 2x100W ja kaiutinten tehonkesto 30W, toimii erinomaisesti, vahvistin voisi olla reilusti tehokkaampikin.
Puppua on myos toi toinen väittämä
Laitahan woolumiit täysille huomaat, että kajareissa
ei äänet kuulu puhtaasti.
Monitorini kajaritkin on isommat, kun stereoitesi kajarit ja jos laitan niissä
täydet säädöt ääni kuuluu epäpuhtaasti.
On tullut myytyä elektroniikkaa ja leikittyy erinäisten hifilaitteiden kanssa.
Niiseon kaiuttimet on rasitus stereoille.
Enhän tosin voi mitään sille jos iskä ja äitisi ei anna kuunnella sun musiikkia kovalla
että pääsisit testaamaan väittämääni.
Itse poltin aikoinani suulakkeet stereoista kokeillessa 100w kaiutinta täysillä liiankaun ja vahvistimen teho oli 2x250w.
oikeassa. Hyvä suhde voisi olla: vahvari 100W - kajarit 250W. Alkuperäisen kysyjän subbari on alimittainen tai huonolaatuinen.....tai molempia.
Lopeta sitten se leikkiminen ja lue keskittyneesti vaikkapa tämän linkin informaatio, onhan se vähän pitkä mutta koita jaksaa, sitten ehkä ymmärrät jotain perusasioista, et voisi nimittäin olla enempää väärässä.
Sitten koeta selvittää mitä tarkoittaa termi headroom vahvistin/kaiutin terminologiassa.
http://www.students.tut.fi/~jmikkola/hifiopas/
"Elektroniikkamyyjä" oli oikeassa siinä, että kaiuttimet ovat sähköinen kuorma (ei niinkään "rasitus") vahvistimelle. Tämä ei nyt kuitenkaan ole oleellista.
Oleellista on ymmärtää, että jos vahvistin on alitehoinen (kuten Hannu. sanoi), se voi helposti rikkoa kaiuttimet otettaessa siitä liikaa tehoa irti. Mutta myös toisin päin, "ylitehoisella" vahvistimella voi särkeä kaiuttimet. Jälkimmäinen on tosin harvinaista, koska harvoin kaiuttimen tehonkesto on olosuhteisiin nähden niin alhainen, että samassa huoneessa pystyisi särkemään kaiuttimensa tällä tavoin ja samaan aikaan oleilemaan siellä ilman hyviä kuulosuojaimia.
Eli tärkeintä on varmistaa, että vahvistimessa on riittävästi potkua.
Teho tulee vahvistimesta. Mitäs siihen sanot?