Suhtautuminen lapsiin

Elisama

Miten holsku suhtautuu oman perheen lapsii. Entä vieraisiin jotka ovat kylässä ja leikkii oman perheen lasten kanssa.

5

1511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miia07

      perheen lapsiin suhtautuu todella mukavasti, leikkii ja katsoo vähän peräänkin, mutta koska on hieman hömelö vielä (vajaa 2v.), niin voi vahingossa vahingoittaa lasta (ei siis tahallaan tätä tee, mutta täysikasvuinen vartalo ja pennun päänuppi). Ollut siis melkein syntymästään asti lasten kanssa tekemisissä (kennelissä oli lapsia). Pitkäkarvaisesta uroksesta siis kyse.

      Lapseni (5v. ja 7v.) kaverit ovat koirankin kavereita, ei tuolla mitään vahtiviettiä ole esiintynyt. Yleensä vie pojille pallon heiteltäväksi, mutta jos pojat eivät suostu heittelemään palloa, menee pois =) Antaa lasteni kavereiden silittää ja muutenkin häntä heiluu vaan, kun saa huomiota =)

      • Elisama

        Tuo oli mukava viesti. Rotu on mielestäni hyvin mielenkiintoinen.
        Minulle tarjottiin vuosi sitten ilmaiseksi 2-vuotiasta holskua. En voinut sitä kuitenkaan ottaa terveyssyistä (omistani).


      • ex-omistaja
        Elisama kirjoitti:

        Tuo oli mukava viesti. Rotu on mielestäni hyvin mielenkiintoinen.
        Minulle tarjottiin vuosi sitten ilmaiseksi 2-vuotiasta holskua. En voinut sitä kuitenkaan ottaa terveyssyistä (omistani).

        Mielenkiintoinen joo. Tosi vaativa rotu kouluttaa, eli ei helppo tapaus. Varsin monet nuuoret urosholskut vaihtaa kotia pitovaikeuksien vuoksi ja monia lopetetaan käytöshäiriöiden vuoksi.

        Eli ylivilkas iso herkkä koira. Ei sovi läheskään kaikille, vaikka varsinkin pitkäkarvainen näyttää "söpöltä".


      • koulutuksen
        ex-omistaja kirjoitti:

        Mielenkiintoinen joo. Tosi vaativa rotu kouluttaa, eli ei helppo tapaus. Varsin monet nuuoret urosholskut vaihtaa kotia pitovaikeuksien vuoksi ja monia lopetetaan käytöshäiriöiden vuoksi.

        Eli ylivilkas iso herkkä koira. Ei sovi läheskään kaikille, vaikka varsinkin pitkäkarvainen näyttää "söpöltä".

        Holskuissa on monenlaisia koiria. Suomen kanta näyttelylinjaisia. Hollannissa ja Jenkeissä työlinjaisia käytetään poliisikoirina. Saattavat olla erinomaisia työkoiria, jopa lähes työmalin luokkaa. Holskuissa hyvin dominoivia koiria. Tiedän muutaman, joiden dominanssiin omistajat ovat kyllästyneet ja vieneet koiransa piikille. Eli holskuja ei kannata idealisoida. Se ei ole kovin lapsiystävällinen elukka. Hammasta voi tulla nopeesti ja kovaa. Työkäytössä selvästi Suomessa aliarvostettu.


    • hoidettiin

      kaverin vauvan pyllykin.vaippoja vaihdettaessa tuli viereen makaamaan ja kahto tarkasti kyseistä toimenpidettä,ja sieti lapsilta yleensäkinenemmän ja kun koiralta meinasi pinna palaa niin silloin se meni omaan koloonsa jossa sai olla rauhassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe