Olen 30-vuotias ja minulla on todettu prolaktiinin eli maitohormoonin liikatuotanto (siis päässäni on hyvälaat. kasvain) Syön jo neljättä kuukautta Parlodel nimistä-lääkettä. Masentaa niin pirusti kun taas yksi ystäväni ilmoitti olevansa raskaana, hän olikin oikeastaan "viimeinen" ystäväni joka ei ole vielä lasta saanut. Tuntuu että jään yksin, vaikka minulla on ihana mies.
Onko kellään tätä samaa sairautta ja tai tietoa mitkä ovat mahdollisuuteni tulla raskaaksi?
Onko kellään tätä samaa sairautta ja tai tietoa mitkä ovat mahdollisuuteni tulla raskaaksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole tuota vaivaa kuin Sinulla, vaan PCO ja kiertohäikkää. Yritystä vuosia, ikää kohta 30.
Sama tilanne ystävien suhteen, kaikki saaneet lapsen tai odottavat, kukaan ei ymmärrä minua, ei edes oma mies.
Masentaa ja tympäisee, miksi juuri minä?
Voimia syksyyn, vaikka todella rakasta on, tiedän sen. Jospa mekin joskus.
Dostinex on kaliimpi lääke kuin Parlodel mutta parempi vaihtoehto.Minkä kokoinen kasvain sinulla on? Mulla n.3-4 mm.
Mulla sama tauti todettu v.2003 ja nyt on 3 lastakin :-)Prolaktiinimäärä oli pahimillan 1756.
Jos ei muita ongelmia kuin maitohormoniin liikatuotanto raskauden mahdollisuudet ovat hyviä.
Minullakin noin 3 millinen, arvot olivat samaa luokkaa 1500-1700. Soitkö kuinka kauan lääkkeitä ennen kuin tärppäsi? Muuta vikaa minusta ei ole löytynyt. Itse menen joulun alla taas lääkärille, jos ei ole sitä ennen tärpännyt. Onneksi löysin aivan ihanan lääkärin joka osaa olla kannustava sekä huolellinen. Meinaan että edellinen lääkäri olisi lähettänyt minut vielä vuodeksi otiin "kasvamaan" vaikka pillereitä en ole syönyt yli viiteen vuoteen.
Kiitos vastauksesta, heti tuli pikkuinen toivon kipinä : )
Söin bromokriptinia n.3 kk mutta PRL oli edelleen koholla- n.1160.Sitten mulle määrätiin Dostinexia (tabletti kerran viikossa)ja 3 kk jälkeen tärppäsi.
Aurinkoista mieltä ja lykkyä!!!
"Prolaktinooma ja raskaus
Useimmilla naisilla dopamiiniagonistit saavat aikaan normaalin kuukautiskierron ja raskaus mahdollistuu. Paljon raskauksia on käynnistynyt lääkehoidon aloittamisen jälkeen ilman yksiäkään kuukautisia. Dopamiiniagonistihoidon aikana voidaan turvallisesti käyttää myös estrogeenia sisältäviä ehkäisypillereitä, samoin postmenopausaalista estrogeenikorvaushoitoa. Bromokriptiiniä on käytetty myös raskauden aikana. Toistaiseksi ei ole havaittu mitään teratogeenisia vaikutuksia eikä se vaikuta raskauden kulkuun. Muista valmisteista vastaavaa tietoa ei ole.
Adenooma voi kasvaa raskauden aikana aiheuttaen neurologisia oireita. Suurentunut estrogeenipitoisuus voi aiheuttaa laktotroofisten solujen hyperplasiaa. Mikroprolaktinooma kasvaa raskauden aikana äärimmäisen harvoin, sen sijaan makroprolaktinooma kasvaa joka viidennellä potilaalla.
Näkökentät tutkitaan raskauden aikana 3 kuukauden välein. Magneettikuvaus voidaan tehdä turvallisesti makroprolaktinoomissa neljännen raskauskuukauden jälkeen. Mikroprolaktinoomissa magneettikuvaus ei ole tarpeen, ei myöskään näkökenttien tutkiminen, ellei kliinisessä kuvassa tapahdu muutosta. Mikäli makroprolaktinooma kasvaa raskauden aikana, bromokriptiinihoito aloitetaan uudestaan. Vaihtoehtoisesti voidaan harkita transsfenoidaalista leikkausta raskauden keskikolmanneksen aikana. Synnytyksen jälkeen lääketaukoa jatketaan, jotta äiti voi imettää lastaan."