Reilun viikon päästä pitäisi viedä vaavi hoitoon. Mitä pitäisi pakata hoitoon mukaan? Poika on vasta 9,5kk. Miten muilla pienillä on hoidon aloitus mennyt?
HOITOON!!!
miimu
4559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ettekö ole käyneet tutustumassa päiväkotiin? Me saatiin ainakin tutustumiskäynnillä kattava lista siitä mitä pitäisi olla mukana, miten tavarat tulee merkitä, minne jätetään esim. vaipat, tutit, jne.
Tänään mennään vasta allekirjoittamaan hoitosopimus ja saadaan hoitopaikan tiedot...
Hyvin kerkeette vielä käydä tutustamassa hoitopaikkaan ennenkuin se "oikeasti" alkaa. Sielläpä ne hoitotädit osaavat sitten kyllä kertoa kaikesta, mikä mieltä askarruttaa. Iso muutoshan se on, tuo hoidon aloittaminen, niin vauvalle, kuin vanhemmillekin (ja omasta kokemuksesta voin kertoa, että äiti, eli minä, taisi olla enemmän ikävissään ja kärsiä ns. eroahdistuksesta, kuin pikkuinen!).
ihmeessä tyutustumaan paikkaan ja hoitajiin ensin tulee kova järkytys muuten lapselle.
Mukaan lapselle tuttipulloja, korviketta, (jos hoitopaikka ei niitä tarjoa) vaipat, varavaatetta, uninalle, ehkä vaunut,( riippuu taas hoitopaikasta)
Menkää sinne hoitopaikkaan tutustumaan, jotta hoitajatkin tutustuvat lapseen ja itse voit keskustella lapsesi tavoista ja kuulet hoitopaikan tavoista jne. Tutustumassa voi käydä monena eri päivänäkin.