Tämän päivän mietelause on

Tule toimeen itsesi, Neuvoksen kanssa ja kunniota vanhempia ihmisiä aina.

11

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomussalmelainen

      Vaikka en Neuvoksen kanssa aina ole samaa mieltä, niin kuitenkin pidän häntä "hyvänä" ihmisenä. Keskustelua pitää käydä ja ottaa kantaa, sillä tavoin voidaan kehittää Suomussalmea ja yhteistä hyvinvointia.

      Vanhenpia ihmisiä pitää kunnioittaa, niin sanoo jo isokirja, "harmaa päitä tulee meidän kumarrettavan...jne.

    • Ohikulukie

      suuttusit jollekin, sinä pyrjähtämätön.

    • eeva-täti

      vanhempia ihmisiä kunnioitetaan.neuvos on niin omahyväinen ja itserakas ukon retale,etten minä ainakaan tulisi tuommoisen kanssa toimeen ja enkä ainakaan kunnioittasi.

      • rauhotuhan nyt

        Neuvos on ihan lepposa kirjottelija,vaikka kirjotteleeki välillä puuta heinää,niinku moni muuki tekee.
        Lapsena jo opetettiin kunnnioittamaan vanhempia.
        Eeva-täti taitaa olla vielä niin "nuori"


    • kanssa on

      pakkokin tulla toimeen, jos meinaa jatkaa elämäänsä. Sinun kanssasi tulee,ehkä parhaiten toimeen, kun pysyy poissa näkö- ja kuuloetäisyydeltä. Vanhempia ihmisiä kunnioitan, jos he ovat ansainneet kunnioitukseni. Olivathan Stalin ja Hitler ja Saddamikin aika vanhoja patuja kuolleessaan, mutta enpä heitä oikein jaksa kunnioittaa nyt, enkä varmasti olisi kunnioittanut heidän eläessäänkään. Henkilökohtaisestikin tunnen muutaman tosi vit..maisen vanhemman henkilön, enkä katso olevana velvoitettu kunnioittamaan heitä pelkästään siksi, koska he nyt ovat vaan sattuneet elämään kauan.

    • tapakirja

      Neuvos omahyväisenä ihmisenä nyt alkaa puhua vanhempien ihmisten kunnioituksesta, kun hänelle ikää alkaa kertyä itselleen.

      Mielestäni on paempi olla kohtelias ja riittävän kunnioittava kaikkia ihmisiä kohtaan.

      Siitä olen samaa mieltä, että itsensä kanssa on hyvä tulla toimeen, mielenrauhaa kaikille.

      Suomussalmelaisen ajatukset taas menevät hurskastelun puolelle.

      • mortsi

        Hyvät tavat kaikkia kohtaan.


    • on tämän päivän

      MIETELAUSE? Mielenkiinnolla jään oottelemaan.
      Neuvos, pidä nyt huoli että joka päivälle pitää laittaa uusi mietelause:)

      • tellinkiteijo

        Pöö


    • hännä nostaa...

      ellei kissa itse?

    • äänestäjä

      Onko vaalipäivän mietelause, muista äänestää Neuvosta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe