1.ajatteleeko amk sh.t yleisesti olevansa akateemisesti kouluttautuneita?
2.onko amk-sh esimies esimiehen rinnalla? Miltä tuntuu olla toisen sairaanhoitajan alaisena, kun sh esimiehenä? Voiko jossakin laitoksessa olla vaikka kuusi esimiestä kun on kaikki sairaanhoitajia.
2.onko amk-sh esimies esimiehen rinnalla? Miltä tuntuu olla toisen sairaanhoitajan alaisena, kun sh esimiehenä? Voiko jossakin laitoksessa olla vaikka kuusi esimiestä kun on kaikki sairaanhoitajia.
Vastaukset 13
Vanhimmat
vastata voin vain itseni puolesta. En ole akateeminen, olen suorittanut korkeakoulututkinnon. Työni on vaativaa anestesiatyötä moni sairaitten ja vakavasti monitrauma potilaiden anestesiahoitoa, lisäksi teen kiertävän kipuhoitjan työtä sairaanhoitopiirissäni. Lisäksi olen tiettyjen alueiden vastuuhoitaja.
2.minun esimiehenäni toimii osastomme lähiesimies eli oh. Tavallisella vuodeoasatolla työssä ollessa harjoitimme yksilövastuista hoitotyötä, joten minä vastsin potilaiden kokonaisvaltaisesta hoidosta yhdessä työparini kanssa, joka oli ph/lh. Iltavuoroissa yleensä olin yksin joten siis hoidin potilaitteni kaiken hoitotyön itse.
Koskaan ei ole ilmennyt ongelmia tehtävän jaossa, kun jokainen on ammattilainen ja tietää mitkä asiat täytyy itse hoitaa.
Olen myös tehnyt ph:n sijaisuuksia ja se oli mukavan yksinkertaista.
Oliko muuta kysyttävää?
Sen verran korjaan, että sairaanhoitaja on ammattikorkeakoulututkinto, joka on rinnastettavissa alempaan korkeakoulututkintoon, mutta se ei ole korkeakoulututkinto sanan varsinaisessa merkityksessä vaan AMMATTIkorkeakoulututkinto.
mikäli se on rinnastettavissa (siis alempi AMK-tutkinto yliopiston kandiin) niin kerropas miksi sitten alempi AMK.n päätötyö ei sellaisenaan käy kandin tutkielmaksi yliopistossa? Siksi, että eivät ole rinnasteiset!
Siis rinnatettavuudella tarkoitetaan tässä asiassa, että ne ovat samantasoisia, mutta sehän on selvä, että ammattikorkeakoulututkinto ei vastaa varsinaista korkeakoulututkintoa! Se on nimensä mukaan ammattikorkeakoulututkinto
perustele mitä tarkoitat sillä, että ne ovat samantasoisia? Suhteessa opintojen pituuteen, sisältöön, koulutusten antamaan pätevyyteen...siis mitä?
Yhdessä lauseessa kirjoitat etteivät vastaa ja toisessa taas sanot niiden olevan samantasoiset -argumentoit omia väitteitäsi vastaan!
Siis olen kirjoittanut ihan selvää suomenkieltä. Ammattikorkeakoulututkinto ja alempi korkeakoulututkinto ovat samantasoiset ja siten rinnastettavissa. MUTTA ammattikorkeakoulututkinto ei ole siinä mielessä rinnastettavissa kuten jotkut sn ymmärtävät. Eli amk-tutkinto ei oikeuta saamaan esim. hyväksilukuja maisterikoulutukseen kuten kanditutkinto. Tarviiko viä vääntää rautalangasta?
suomen kielellä, korkeakoulutukinto.
No väännä rautalangasta! Koska et todellakaan osaa argumentoida niin, että pointtisi tulisi selväksi!
MITÄ TARKOITAT SAMANTASOISILLA? Onhan nyt perkele aikuisen ihmisen osattava perustella väitteitään! Muunmuassa sitä harjoitellaan yliopistossa, mutta näemmä ei AMK.ssa.
ilman etuliitettä ammatti vai?
kylläpäs nyt vilisee virheitä tässä sinun tekstissäsi, eli ei taida olla minkäänlaista tietoa sinulla.
Ensinnäkin kunnon perustelu väitteellesi menisi esimerkiksi näin: Ammattikorkeakoululain (9.5.2003/351)mukaan ammattikorkeakoulu ja yliopistot muodostavat yhdessä maamme korkeakoulujärjestelmän. Alempi AMK-tutkinto ja kandin-tutkinto voidaan näin nähdä samantasoisina, mutta ei rinnasteisina tutkintoina.
Toiseksi perustelusi, jonka mukaan AMK-tutkinto ei oikeuta saamaan hyväksilukuja yliopistossa ei pidä paikkaansa. Esimerkiksi sosiaalipuolen AMK-tutkinnosta hyvitetään yhteiskuntatieteissä opintopisteitä, hoitoalan AMK-tutkinnnoista terveystieteissä jne. Eli nimenomaan AMK-tutkinnoista saa hyväksilukuja lähdettäessä jatkamaan kandiksi.
Kolmanneksi kandin tutkinnosta taas ei koskaan saa mitään hyväksilukuja masiteriopinnoissa, vaan kandi on alempi korkeakoulututkinto josta jatketaan lukemista maisteriksi. Eli aineopintojen päälle (kandin tutkinto) luetaan syventävät ja tehdään gradu. Ihan sama kuin maisterin opinnoista ei saa mitään hyväksilukuja jatkettaessa tohtoriksi.
Vai pitääkö vääntää fiilille (toivon mukaan ei etuliitteellä pedo?)rautalangasta?
Ei jumalauta, taasko sinä saatanan puusilmä viljelet täällä noita tyhmyyksiäsi. Hanki elämä senkin haiseva läskiperse!!!
amk-sh, amk-sh, yhy yhy yhy...
Häpeäisit edes, muttei taida äly riittää, apina!
joo tietysti ajattelen A=akateeminen M=maisteri K=koulutus...........
Lopettakaa nyt jo!
1.ajatteleeko amk sh.t yleisesti olevansa akateemisesti kouluttautuneita?
- eivät ajattele
2.onko amk-sh esimies esimiehen rinnalla?
- ei ole
Miltä tuntuu olla toisen sairaanhoitajan alaisena, kun sh esimiehenä?
- ihan hyvältä, riippuu pitkälti persoonasta
Voiko jossakin laitoksessa olla vaikka kuusi esimiestä kun on kaikki sairaanhoitajia.
- vähän epäselvä kysymys mutta kyllähän esim. tays:issa on tosi monta esimiestä ja paljon sairaanhoitajia. Jokaisella osastolla on osastonhoitaja, joka toimii kaikkien hoitajien esimiehenä. Yövuorossa jossa on esimerkiksi 3 sairaanhoitajaa ja 3 lähihoitajaa töissä, ei välttämättä ole "esimiestä" lainkaan, vaan työt jaetaan vuoron alussa ihan keskenään. Mikäli jotakin toimia vaativaa sattuu, niin yleensä sitten joku sairaanhoitajista tekee päätöksen, kutsutaanko päivystävä lääkäri paikalle vai selvitäänkö hommasta itse.
Noin, jokohan sait vastauksia, vai aloitatko taas kohta uuden keskustelun, jossa kyselet onko amk-sh akateeminen ja luulevatko he olevansa esimiehiä.