Eroon kahden kauko-ohjaimen

Jos digiboksin ohjain ei osaa ohjata tv:tä tarvitaan 2 kauko-ohjainta, paitsi jos vaihtaa TV:n vanhempaan malliin, jossa ei ole kauko-ohjainta pärjää hyvin yhdellä ohjaimella. Edes scart-liitin ei ole tarpeen.

Kytkin vanhaan telkkariin Nokian 210T boksin antennikaapelilla ja viritin TV:n kanavalle 43. Nyt minulla on muuten kauko-ohjattava digitelkkari, paisi tv:n virtakykimen osalta.
4471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikös virtakytkin sentään löydy uusistakin telkkareista - en itse enää digiaikana ole telkkarin kakea tarvinnut. Sen verran pitää jaksaa liikkua, että käy painelemassa sitä töllöttimen virtakytkintä.

Digiboksin voi virittää kanavapaikalle numero 1, jos ei sitä scartia ole.

Äänestä
  • Digiboksin voi useimmissa telkkareissa laittaa kanavapaikalle 1 eli siihen voi laittaa digiboksin SCART:ista RGB:nä tulevan kuvan. Tarkemmin kunkin telkkarin käyttöohjeesta. Esim. omassa tv:ssä piti käydä valitsemassa kanavan asetuksista decoder, jolloin kuva alkoi näkyä. Tein saman asetuksen samalla myös muistipaikoille 1-6, jolloin telkkaria käynnistäessä ei tarvitse olla tarkkana, minkä muistipaikan valitsee eli mitä nappia painaa tv:n kaukosäätimestä.

    Äänestä

...kahden kaukosäätimen käytöstä, kun hommattiin lasten painostuksesta digiboksi. Nyt TV:n ja oheishärpäkkeitten käyttöön tarvitaan:

- 1 kaukosäädin digiboksille
- 1 kaukosäädin TV:lle
- 1 kaukosäädin SCART-valitsimelle
- 1 kaukosäädin stereoille (ääni)

Terveisiä perseestä. Pelkkä SCART-valitsin kustansi muuten 75 euroa, eli parin halvan digiboksin verran.

Sitten lisäksi pöydällä vielä:

- 1 kaukosäädin DVD-soittimelle
- 1 kaukosäädin videoille
- 1 kaukosäädin subbarille

Äänestä
  • Liikaa. Ette tarvitse seuraavaa tv:tä katsoessanne
    - 1 kaukosäädin stereoille (ääni)
    - 1 kaukosäädin subbarille
    koska teillä on kuitenkin telkkarissa kaiuttimet ja ääni tulee SCART-kaapelissa telkkariin.

    Ette tarvitse seuraavaa tv-ohjelmia katsoessanne
    - 1 kaukosäädin SCART-valitsimelle
    koska te voitte jättää aina digiboksin scartin valituksi. DVD:n ja videoitten käyttö on kuten ennenkin.

    Ette tarvitse seuraavaa tv:tä katsoessanne
    - 1 kaukosäädin TV:lle
    koska riittää kun käytte käynnistämässä telkkarin ja hoidatte kanavanvalinnan ja äänenvoimakkuuden säädön sitten digiboksin kaukosäätimellä. Myös teksti-tv on digibokseissa yleensä sen verran hyvä (ainakin perustelkkariin verrattuna), että sitä kannattaa käyttää sitä kautta.

    Pointti on siis, että digiboksin kaukosäätimellä pärjää enimmän osaa ajasta mainiosti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käytöstä kirjoitti:

Jos digiboksin ohjain ei osaa ohjata tv:tä tarvitaan 2 kauko-ohjainta, paitsi jos vaihtaa TV:n vanhempaan malliin, jossa ei ole kauko-ohjainta pärjää hyvin yhdellä ohjaimella. Edes scart-liitin ei ole tarpeen.

Kytkin vanhaan telkkariin Nokian 210T boksin antennikaapelilla ja viritin TV:n kanavalle 43. Nyt minulla on muuten kauko-ohjattava digitelkkari, paisi tv:n virtakykimen osalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu