Feistyyn tunkee taas uutta kerneliä päivitysten kautta. Onko tuosta uudesta kernelistä mitään hyötyä kotikäyttäjälle? Ei muuten, mutta taas joutuu soosaamaan käynnistysvalikon uusiksi (käytössä myös xp)ja asentamaan nvidian ajurit uudelle kernelille. Siis onko tuossa päivityksessä mitään uutta ominaisuutta, jonka takia se kannattaa ottaa?
Toinen asia on, että jos ei päivitä, niin pääseekö tuosta päivitysilmoituksesta mitenkään eroon, vai tuputetaanko sitä tuomiopäivään asti?
Toinen asia on, että jos ei päivitä, niin pääseekö tuosta päivitysilmoituksesta mitenkään eroon, vai tuputetaanko sitä tuomiopäivään asti?
Vastaukset 5
Vanhimmat
"taas joutuu soosaamaan käynnistysvalikon uusiksi (käytössä myös xp)ja asentamaan nvidian ajurit uudelle kernelille."
Yleensä kernel-päivitykset liittyvät tietoturvaan - eikä Ubuntu kovin ahkeraan uutta kerneliä edes tarjoa.
Päivitys automaattisesti editoi menu.lst tiedoston ja säilyttää toki myös vanhan kernelin.
Nvidian ajurit pitäisi päivityksessäkin automaattisesti päivittyä (jos jo uusimmalle on tarjolla ylipäätään ko. Nvidian ajuria vielä?), jos ne on asennettu ohjelmalähteistä kuten järkevintä on.
Valitettavasti minulla tuo 2.6.20.1 kernel ei toimi, ei edes lataudu :( Käytän "vanhaa" 2.6.20-16. Pitää tutkailla asiaa.
Juu, turhankin tiuhaan tulee Ubuntulle kerneliä vaikka tuo toinen tyyppi on eri mieltä.. kokeiles jotain "kertadistroa" niin ei tule mitään päivityksiä vaan softa pysyy samana iät ajat ellei itse huolehdi turvapäivityksistä. Yleensä jostakin lyötää luettelon mitä uudessa kernelissä on korjattu mutta eiköhän siellä pääsääntöisesti ole sekä turva- että muita päivityksiä, ehkäpä laitteistotuen parannuksia tms.
Saat muokattua päivitysten tapaa reagoida "Järjestelmä -> Ylläpito -> Ohjelmalähteet" ja sieltä "Päivitykset" välilehti (tai synapticin pakettiasetusten kautta sama). Update Manager ja Update Notifier hoitelevat noita päivityksien tarkistuksia ja ilmoittelua mutta niitä ei kannattane poistaa, kunhan muokkaa miten ja mitä ne päivittää.
Eikä sun toki tarvi ottaa uutta kerneliä käyttöön vaikka imaisetkin sen koneelle, eihän se kovin paljon vie edes tilaa. Sen verran joudut tietty soosaamaan että pimennät uuden kernelin rivit "sudo gedit /boot/grub/menu.lst" ja pistät risuaidat niille noin 10 riville joilla uuden kernelin buuttitiedot ovat. Sitten sulla näkyy valikossa vain se sama kerneli jolle olet nvidian kääntänyt parempia aikoja odotellessa.
Atihan muuten antaa ajurit open sourcen käyttöön joten luulisi nvidiankin kohta tulevan perässä kun sillä on muutenkin parempi linux-tuki, se tarkoittaa linuxiinkin lopulta suoraan toimivia ajureita luojan kiitos.
Taidanpa jättää väliin ja odotella 7.10 julkaistavaksi. Tuo ensimmäinen vastaaja totesi, ettei hänen koneessa toimi uusi kerneli ensinkään...
"Tuo ensimmäinen vastaaja totesi, ettei hänen koneessa toimi uusi kerneli ensinkään..."
Mun moka. Mainitsemaani kernel-versiota ei http://packages.ubuntu.com databasessakaan ole ollenkaan. Lisäksi juuri vaihdoin emon prossan, joka saattaa selittää jotakin.
Kuten todettu kernel-päivitys kuuluu luokkaan security, joten yleensä se kannattaa päivittää muiden turvapäivitysten ohella.
http://packages.ubuntu.com/feisty/base/linux-image-686
Kernel-päivitys ei korvaa vanhaa, joten jos uusi ei toimi, voi vanhempaa toki käyttää.
"Mun moka. Mainitsemaani kernel-versiota ei http://packages.ubuntu.com databasessakaan ole ollenkaan. Lisäksi juuri vaihdoin emon prossan, joka saattaa selittää jotakin."
Kyllähän noilla joku vaikutus saattaa olla... :)