Vuokralainen sanoi itsensä irti 15pvnä viime kuuta, kun hän ei voi maksaa vuokraa. Sovimme tekstiviestillä, että hänellä on kuukausi aikaa lähteä pois asunnosta. Hänellä on 1½kk vuokra vesilaskut rästissä. Nyt lähestyy 15 päivä ja hän ei vastaa puheluihin ja viesteihin, kun olen koitellut soittaa sopiaksemme muuttopäivän lopputarkastuksesta. Siihen asuntoon on heti samana päivänä tulossa uudet asukkaat.
Nyt alkoi peloittamaan, että onkohan hän lähdössä pois 15 päivään mennessä, kuten olimme sopineet?
Mitä minulla on tehtävissä, jos hänellä ei ole aikomustakaan muuttaa pois? Ja jos ei avaa ovea silloin?
Nyt alkoi peloittamaan, että onkohan hän lähdössä pois 15 päivään mennessä, kuten olimme sopineet?
Mitä minulla on tehtävissä, jos hänellä ei ole aikomustakaan muuttaa pois? Ja jos ei avaa ovea silloin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja hengitä syvään.
oikeus mennä tarkistamaan asunnonb kunto ilman ilmoittamista tossa tapauksessa.Irtisanomisenhan sinä teit varmaan monen kaverisi ollessa kuulemassa:=)silloin uskotaan ja ulos heität 15 päivä.
joutua maksumieheksi. Oikeudenkäyntikuluineen tuhansien eurojen lasku odottaa.
Onko sinulla asunnosta ns.takuu vuokrat otettuna?
Onko vuokralaisen irtisanomisesta mitään dokumenttia?
Valitettavasti et voi itse häätää vuokralaista, jos ei ole sieltä muuttanut. Hae käräjäoikeudesta päätös, saat yksipuolisen tuomion (jos vuokralainen ei vastaa haasteeseen), esim. vuokrarästit riittää häätöpäätöksen perusteeksi. Ja sitten yksipuolinen tuomio ulosottoon, joka hoitaa häädön ja vuokrarästin perinnän.
Ei taida ihan kyllä keretä 15. päivään....