Pakko kysyä... tähän on varmasti ihan yksinkertainen vastaus, mutta aloin miettimään ihan liikaa.. Mulla 8kk:n ikäinen tyttö, ei ole hampaita vielä saanut. Nyt katselen ruokia 8 kk:n ikäiselle ja niissä lukee, että sis. pehmeitä paloja.. Voinko antaa noita neidille, vaikka ei vielä hampaita, vai pitäisikö odottaa.. Kiitos vastauksista!
Tyhmä kysymys
sar
3459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ollenkaan tyhmä kysymys, mieluummin kysyä kuin katua=)
Kyllä voit antaa, vauvasi kyllä saa ruoan palasiksi ikenillään. Meillä tyttö 11kk ja syö jo isojakin paloja. Hampaita on neljä, kaks alhaalla ja kaks ylhäällä mutta harvoin niillä etuhampailla mitään pureskellaan. Eihän me aikuisetkaan pureskella ruokaa edessä?!=)
Ikenillä se meijänkin tyttö "puree" isot palat palasiksi.
Voit antaa, mutta todennäköisesti lapsesi kakoo ja yökkii, jos et ole aiemmin antanut. Niissä on tosi isoja paloja pelkkien ienten möyhennettäviksi. Muussaa haarukalla hienommaksi ja varmasti uppoaa. Meillä kasikuisella on viisi hammasta.
Voi antaa!
Mä tossa aikasemmin jo kyselinkin sormiruokinnasta eli aattelin ihan 1kk päästä puolivuotiaalleni alottaa pieninä paloina antamaan itse syötynä perunaa, porkkanaa, bataattia, kukka-, parsakaalia ym. Katotaan miten onnistuu! :)
Siis tässä vaiheessa ei ainakaan vielä poitsulla hampaita ole tulossa ja vaikka niitä oliskin muutama niin ei niitä heti käytä vaan pienentää pehmeän ruuan ikenillään tai kielellään kitalakea vasten.