Oluen

menekki?Paljonko siihen olut litran tekemiseen meneepi sitä viljaa ja muita raaka-aineita?
Leivässä ei ole paljon se viljan osuus,mutta mikä on suhde tuossa olusessa.Meinaan vain kun sitä perustellaan hinnannousua taas tuolla viljan hinnalla.Mikä on se totuus tässä asiassa?
Jos on ihan faktaa tiedossa,niin valaiskaa sivistymätöntä.
91786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viime kevättalvella kans oli uutinen, että nousupaineita oluen hintaan, kun mallasohran hinta oli noussut. Väitettiin sellaista faktaa, että olutpulloon menevän ohran hinta on vähemmän kuin kruunukorkin hinta... Että sellaista psykologiaa, kun halutaan välistä enempi...

Äänestä
  • hinnannostolle on tärkein. Kun syntipukki on jo valmiiksi olemassa tässä yhteiskunnassa kaikkeen pahaan, niin siihen koriin voi kasata kaikki hinnannostot leivästä makkaraan ja juomiin.
    Onko kukaan harrastanut älyllistä rehellisyyttä enää pitkään aikaan.

    Äänestä

että semmoinen juttu...

Äänestä

menee 6 kpl, 0,33l pulloon. Eli ei juuri mitään...

Äänestä

Sahtiin menee n 200g viljaa/litra. Olut valmistunee noin neljäsosalla eli 50g/litra = alle 20g/pullo

Äänestä
  • Vaikka mallasohra maksaisi 250 euroa tonnilta, niin koko raaka-ainekustannus noin puoli senttiä per olutpullo sisältäen jo hinnannousun, eli sentin puolikkaan puolikkaan!

    Äänestä

  • Paalinpyörittäjä kirjoitti:

    Vaikka mallasohra maksaisi 250 euroa tonnilta, niin koko raaka-ainekustannus noin puoli senttiä per olutpullo sisältäen jo hinnannousun, eli sentin puolikkaan puolikkaan!

    Eihän meillä olekkaan sentin puolikkaita käytössä saati sitten neljäsosia?
    Kaupan katteilla ja veroilla lisättynäkin korotus siis maksimissaan 10 senttiä siihen mäyräkoiran hintaan! Sanoisin, että melkoiset paineet täytyy kauppiailla olla hinnan korotuksiin!

    Äänestä

noin 50 g eli, mallasta n 40-42g.Oli kerran tietokilpailu kysymyksenä. jäi mieleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raaka-aineen kirjoitti:

menekki?Paljonko siihen olut litran tekemiseen meneepi sitä viljaa ja muita raaka-aineita?
Leivässä ei ole paljon se viljan osuus,mutta mikä on suhde tuossa olusessa.Meinaan vain kun sitä perustellaan hinnannousua taas tuolla viljan hinnalla.Mikä on se totuus tässä asiassa?
Jos on ihan faktaa tiedossa,niin valaiskaa sivistymätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu