Kihlasormuksista.

jansuh

Kuuluuko miehen maksaa molempien kihlasormukset vai kuuluuko naisen ostaa miehelle sormus?

7

1978

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitään

      Kihlaus ja avioliitto ovat vapaaehtoisia asioita. Vain jälkimmäisellä on jotain oikeudellista merkitystä. Siten vain avioliittoon kuuluu joitain velvoitteita. Kihlaukseen ei kuulu mitään velvoitteita, eli kenenkään ei kuulu ostaa kenellekään mitään. Jos haluaa ostaa sormukset kihlautumisen merkiksi, niin sen voi tehdä kumpi haluaa tai molemmat yhdessä. Se on yhtä vapaaehtoista kuin kihlautuminen sinänsä.

      Jos haluaa ajatella sitä, miten ennen on pidetty tapana tehdä, niin se on sitten eri asia.

    • joutuu kysymään...

      Mies osti meidän molempien sormukset ja olisin kyllä ollut loukkaantunut, jos mies olisi edellyttänyt minun maksavan hänen sormuksensa. Ja mikä idea siinä sitten on, että nainen maksaa miehen ja mies naisen sormuksen -eikö saman tien kumpikin voisi käydä sormuskaupassa ostamassa mieleisen sormuksen itselleen..? Sitten voisi illalla näyttää toiselle, että tämmöisen kihlasormuksen ostin itselleni. Että kyllä olisikin romanttista:/

      Romantiikka ja ei ole tasa-arvoista. Jos mies on niuho tai läpeensä järki-ihminen, niin siitä sitten vaan tasaamaan kaikkia kuluja. Muistakaa sitten huomioida se, että naisen ja miehen sormus voivat olla eri hintaisia, niin että toinen voi sitten hyvittää sormuksien hinnan erotuksen kultasepänliikkeen ulkopuolella...

      • Halusin ostaa sormuksen

        "Mies osti meidän molempien sormukset ja olisin kyllä ollut loukkaantunut, jos mies olisi edellyttänyt minun maksavan hänen sormuksensa."

        Olisit loukkaantunut?? Miksi?? En tosiaan ymmärrä!

        Minulle puolestaan oli itsestään selvää että haluan ostaa miehelleni sormuksen. Mitä ihmeen romanttista siinä on että mies ostaa molemmille? Minulle on kyse on kauniista lahjasta toiselle. Miksi ihmeessä olisin laittanut mieheni ostamaan itselleen lahjan??

        Kun menimme kihloihin, kumpikin maksoi toisensa kihlasormuksen. Eli minä ostin miehelleni ja hän minulle. Mieheni sormus on perus-kultasormus, ilman mitään krumeluureja, kun taas minun sormuksessani on timantteja. Eli minun tietysti maksoi noin viisi kertaa enemmän.

        "Ja mikä idea siinä sitten on, että nainen maksaa miehen ja mies naisen sormuksen -eikö saman tien kumpikin voisi käydä sormuskaupassa ostamassa mieleisen sormuksen itselleen..? Sitten voisi illalla näyttää toiselle, että tämmöisen kihlasormuksen ostin itselleni. Että kyllä olisikin romanttista:/"

        No eihän tuossakaan ole mitään järkeä! Outo vertaus. Totta kai ne sormukset ostetaan yhdessä! Jos haluaa, niin yhtenä päivänä käydään ostamassa naiselle sormus, ja sitten seuraavana miehelle (jos siis tuntuu hassulta se että sormukset maksetaan erikseen).

        > Romantiikka ja ei ole tasa-arvoista.

        Ei. Mutta lahjoja on ihana antaa JA saada. Niin miehen kuin naisenkin.


    • niinaan

      Minä kyllä maksoin molempien sormukset kun kuitenkin kaikki on yhteistä ja tyhmää se on ruveta molempien maksamaan sormuksia.

    • mlii

      mun mies osti kummallekkin sormukset

      • SSandy

        Meillä tehtiin niin, että mies osti minun sormuksen ja minä hänen. Olisi ollut melkein mahdotonta, että mies olisi ostanut molemmat kerralla, koska minä en tod. halunnut ns. perinteistä keltakultarinkulaa. Kävimme yhdessä valitsemassa sormukset kosinnan jälkeen. Sormukset maksoivat yhteen hieman vajaa 900e.


    • popotin

      Päätimme tässä juuri poiaystäväni kanssa mennä kihloihin ja sovimme että me maksamme sormukset puoliksi. Minusta tämä on hyvä vaihtoehto, koska minulla alkais ainakin omatunto kolkuttamaan jos poikaystävä ostais hirveän kalliit sormukset yksin. Ja muutenkin kun rahaakaan ei ole hirveästi käytettävistä. Mutta.. niin meillä päin tehdää näin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe