Kihlasormuksista.

jansuh

Kuuluuko miehen maksaa molempien kihlasormukset vai kuuluuko naisen ostaa miehelle sormus?

7

1971

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitään

      Kihlaus ja avioliitto ovat vapaaehtoisia asioita. Vain jälkimmäisellä on jotain oikeudellista merkitystä. Siten vain avioliittoon kuuluu joitain velvoitteita. Kihlaukseen ei kuulu mitään velvoitteita, eli kenenkään ei kuulu ostaa kenellekään mitään. Jos haluaa ostaa sormukset kihlautumisen merkiksi, niin sen voi tehdä kumpi haluaa tai molemmat yhdessä. Se on yhtä vapaaehtoista kuin kihlautuminen sinänsä.

      Jos haluaa ajatella sitä, miten ennen on pidetty tapana tehdä, niin se on sitten eri asia.

    • joutuu kysymään...

      Mies osti meidän molempien sormukset ja olisin kyllä ollut loukkaantunut, jos mies olisi edellyttänyt minun maksavan hänen sormuksensa. Ja mikä idea siinä sitten on, että nainen maksaa miehen ja mies naisen sormuksen -eikö saman tien kumpikin voisi käydä sormuskaupassa ostamassa mieleisen sormuksen itselleen..? Sitten voisi illalla näyttää toiselle, että tämmöisen kihlasormuksen ostin itselleni. Että kyllä olisikin romanttista:/

      Romantiikka ja ei ole tasa-arvoista. Jos mies on niuho tai läpeensä järki-ihminen, niin siitä sitten vaan tasaamaan kaikkia kuluja. Muistakaa sitten huomioida se, että naisen ja miehen sormus voivat olla eri hintaisia, niin että toinen voi sitten hyvittää sormuksien hinnan erotuksen kultasepänliikkeen ulkopuolella...

      • Halusin ostaa sormuksen

        "Mies osti meidän molempien sormukset ja olisin kyllä ollut loukkaantunut, jos mies olisi edellyttänyt minun maksavan hänen sormuksensa."

        Olisit loukkaantunut?? Miksi?? En tosiaan ymmärrä!

        Minulle puolestaan oli itsestään selvää että haluan ostaa miehelleni sormuksen. Mitä ihmeen romanttista siinä on että mies ostaa molemmille? Minulle on kyse on kauniista lahjasta toiselle. Miksi ihmeessä olisin laittanut mieheni ostamaan itselleen lahjan??

        Kun menimme kihloihin, kumpikin maksoi toisensa kihlasormuksen. Eli minä ostin miehelleni ja hän minulle. Mieheni sormus on perus-kultasormus, ilman mitään krumeluureja, kun taas minun sormuksessani on timantteja. Eli minun tietysti maksoi noin viisi kertaa enemmän.

        "Ja mikä idea siinä sitten on, että nainen maksaa miehen ja mies naisen sormuksen -eikö saman tien kumpikin voisi käydä sormuskaupassa ostamassa mieleisen sormuksen itselleen..? Sitten voisi illalla näyttää toiselle, että tämmöisen kihlasormuksen ostin itselleni. Että kyllä olisikin romanttista:/"

        No eihän tuossakaan ole mitään järkeä! Outo vertaus. Totta kai ne sormukset ostetaan yhdessä! Jos haluaa, niin yhtenä päivänä käydään ostamassa naiselle sormus, ja sitten seuraavana miehelle (jos siis tuntuu hassulta se että sormukset maksetaan erikseen).

        > Romantiikka ja ei ole tasa-arvoista.

        Ei. Mutta lahjoja on ihana antaa JA saada. Niin miehen kuin naisenkin.


    • niinaan

      Minä kyllä maksoin molempien sormukset kun kuitenkin kaikki on yhteistä ja tyhmää se on ruveta molempien maksamaan sormuksia.

    • mlii

      mun mies osti kummallekkin sormukset

      • SSandy

        Meillä tehtiin niin, että mies osti minun sormuksen ja minä hänen. Olisi ollut melkein mahdotonta, että mies olisi ostanut molemmat kerralla, koska minä en tod. halunnut ns. perinteistä keltakultarinkulaa. Kävimme yhdessä valitsemassa sormukset kosinnan jälkeen. Sormukset maksoivat yhteen hieman vajaa 900e.


    • popotin

      Päätimme tässä juuri poiaystäväni kanssa mennä kihloihin ja sovimme että me maksamme sormukset puoliksi. Minusta tämä on hyvä vaihtoehto, koska minulla alkais ainakin omatunto kolkuttamaan jos poikaystävä ostais hirveän kalliit sormukset yksin. Ja muutenkin kun rahaakaan ei ole hirveästi käytettävistä. Mutta.. niin meillä päin tehdää näin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4847
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3522
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      29
      2537
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2213
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      59
      2049
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1448
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      98
      1256
    Aihe