Miksi saatanan kallis Sony-telkkarini näyttää joskus pelkkää pikselimössä, esim. urheilutilanteissa? Voiko telkkarin palauttaa tämän takia? Haluaisin samanlaisen hyvän kuvan kuin oli analogiaikanakin paljon halvemmassa Philips-telkkarissa, myös urheiluohjelmissa.
En ole mikään huippupenkkiurheiluhullu, mutta kyse on nyt periaatteesta: jos pannaan maksamaan ekstraa, niin pitääkö silloin hyväksyä huonompi laatu?
En ole mikään huippupenkkiurheiluhullu, mutta kyse on nyt periaatteesta: jos pannaan maksamaan ekstraa, niin pitääkö silloin hyväksyä huonompi laatu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Syy on siinä että nippuun on laitettu liikaa kanavia ja siksi bittivirta on pudonnut niin alas että hieman enemmän toimintaa kun on ruudussa, niin kuva menee mössöksi. LCD/Plasma TV:t (varsinkin isokuvaiset) näyttävät sen kaikessa karmeudessaan.
Nipun kapasiteetti on n. 20mb/s ja kun se jaetaan 5-6 tv:kanavan ja parin radio kanavan kanssa, niin saadaan alle 4mb/s kaista... vertailun vuoksi, dvd:n laatu on 3-8mb/s.
Toi alle 4mb/s riittää mikäli omistat alle 22" analogitv:n ja katsot sitä n. 5m päästä. Silloin ei "mössö" näy niin hyvin...
"Toi alle 4mb/s riittää mikäli omistat alle 22" analogitv:n ja katsot sitä n. 5m päästä. Silloin ei "mössö" näy niin hyvin... "
Sittenhän pitäisi laissa tai vähinbtään asetuksissa määrätä, että suurin mahdollinen TV-koko saa olla 22" tai poikkeusluvalla voisi vaatia 24" kokoa.
http://www.sant.fi/pientalo.htm
http://www.sant.fi/yhteisantenni.htm
lcd-televisioiden ominaisuus.
En ole vielä nähnyt yhtään lcd-töllöä, joka ei pikselöisi.
Toki pikselöintiä aiheuttaa moni muukin asia, mutta myös itse lcd-tv-vastaanotin.
Se on tätä paljon kehuttua DIKI-ominaisuuttta.
Ei siinä sen ihmeempää!
Diki diki pää pipi!
No on se koville ottanut joillekin, kun pieni muutos tv:n katseluun liittyen on tullut ajankohtaiseksi. Olisi oikeastaan hauska nähdä luonnossa tällaisia pää pipi kirjoittavia ihmisiä; mahtavatko he näyttääkin kunnon sekopäältä..?