Auttaako kromi maken himoon, vai mitä kokemusksia teillä??
Makeanhimoon kromi?
14
8274
Vastaukset
- vanha eukko
Kromi hillitsee makeanhimoa, mutta taatusti sokeririippuvainen vaihtaa sitten sen sokerin johonkin muuhun syömiseen (itse alin ahmimaan sipsejä).
Näin ainakin itselleni kävi joskus nuorena kromin kokeilun kanssa. Sen lisäksi vereni sokeriarvot kohosivat huippulukemiin, kun verikokeessa kävin ja vähän pelästyin sen syömistä. Lääkäri pelästyi vielä enemmän. Sen jälkeen en ole uskaltanut kromia syödä.
Pääsin sokerista sitten ajan kanssa eroon. - vuositolkulla
kromia, mutta eipä näytä auttavan. Minulla on 2-tyypin diabetes ja silti saatan syödä 200 g suklaata kerralla. No, ehkäpä, jos en söisi kromitablettia, söisin suklaata ehkä sitten 400 g!
- vanha eukko
Jep.
Itse olen elämäni aikana päässyt eroon tupakasta, viinasta ja sokerista.
Kaikkein helpoin oli tupakka. Alkoholi ja sokeri olivat paljon pahimmat.
Kyllä se on se sisäinen psyykkaaminen, jotta pääsee addiktioista eroon ja täytyy keksiä jotain mukavaa tekemistä, jotta tulee hyvä mieli.
Pitää syödä kunnon ruokaa säännöllisesti, jotta ei tule liian kova himo mihinkään.
Tsemppiä kaikille.
- vuositolkulla!
kromia, mutta eipä näytä auttavan. Minulla on 2-tyypin diabetes ja silti saatan syödä 200 g suklaata kerralla. No, ehkäpä, jos en söisi kromitablettia, söisin suklaata ehkä sitten 400 g!
- jo niin
Hei,
Itse käytän Chromium Picolinate. Niitä myydään luonteistuotekaupoissa. En itse uskonut mihinkään. Makeahimo on voimakkas riippuvuus niin kuin alkoholisteille. Aloitin syödä niitä jotain kesäkuun alussa. Söin välillä suklaata, mutta en halunut syödä sitä paljon kuten ennen. Mielestäni nyt voin sanoa, että se auttaa vain siinä mielessä, että se rajoittaa liikaa syömistä. Et kokonaan luovut siitä. Tehokas keino on korvaataa sitä jolla muilla esim.vähän rasvaisimmalla ( hunajaalla, hillolla?).- Mi9999
Jos sinä aivoton taikina et pysty muuta kommentoimaan ni jätä nämäkin väliin.!!!Ei sun aivotoiminta riitä tänne kommentoimaan.vedä sinä juoppo sitä kaljaa vaan!!!idjootti!!!!
- tosi voimakas
makeanhimo. Oon 34 v. nainen. Syön kaikki makeat kaapista. Vierasvarat katoavat ja kaikki jemmasuklaat.. Te tiedätte kenellä on sama..
Mutta ihmeekseni ei makea enää maistu kun raskauden loppuvaiheessa oli pakko alkaa syömään kalsiumia. Syön Multikalkkia ja oletin että se magnesium on se miksi ei tee mieli makeaa. Nyt en enää uskalla lopettaa.. (poika 3 kk)
Oli miten oli, vaikka sit hormooneista johtuvaa, mutta selvä "sairaus" koska se voi hellittää noin totaalisesti ilman että omissa ajatuksissa mitään muutosta tapahtuu ts. päätöstä lopettamisesta tms.- sidottu kromi
Mua on neuvottu, että ravintokromia on kahta eri laatua, epäorgaanista ja orgaanista. Epäorgaaninen ei imeydy juuri ollenkaan verestä, mutta orgaaninen imeytyy hyvin. Jos joku on kokeillut epäorgaanista, ei ole ihme, jos ei ole auttanut.
Orgaanisia kromilaatuja, mitä Suomessa saa, ovat pikolinaatti ja nikotinaatti eli B3-vitamiinin sidottu kromi.
Toinen juttu mikä vaikuttaa paljon, on kromin päiväannos. Meillä tabut ovat sen verran heikkoja, että niitä pitää joskus ottaa monta päivässä ennen kuin vaikutus tulee. Jenkeissä pikolinaattia ja nikotinaattia annetaan 200-1000 mikrogrammaa päivässä, mutta Suomessa ei ole näin vahvoja pillereitä. Siksi joku voi tarvita useamman päivässä. Yksi tehokas valmiste on benfotiamiiini kromi, siinä on kaksi tehoainetta samassa pillerissä. Se auttaa makean himoon ja siihen, että verensokeri heiluu liian korkealla. - tyttö95.
syön makeeta vaikka ei oo ees mieli.Siitä ei ees tuu enään hyväolo, syön vaan.
- kaunis bodari poika
tyttö95. kirjoitti:
syön makeeta vaikka ei oo ees mieli.Siitä ei ees tuu enään hyväolo, syön vaan.
jatka samaan malliin suomessahan niitä lihavia emakoita riittää poikia ja tyttöjä karmeita jätesäkkejä!sua ei kromit riitä silavaa suuhun sika.
- kaunis bodari poika
sidottu kromi kirjoitti:
Mua on neuvottu, että ravintokromia on kahta eri laatua, epäorgaanista ja orgaanista. Epäorgaaninen ei imeydy juuri ollenkaan verestä, mutta orgaaninen imeytyy hyvin. Jos joku on kokeillut epäorgaanista, ei ole ihme, jos ei ole auttanut.
Orgaanisia kromilaatuja, mitä Suomessa saa, ovat pikolinaatti ja nikotinaatti eli B3-vitamiinin sidottu kromi.
Toinen juttu mikä vaikuttaa paljon, on kromin päiväannos. Meillä tabut ovat sen verran heikkoja, että niitä pitää joskus ottaa monta päivässä ennen kuin vaikutus tulee. Jenkeissä pikolinaattia ja nikotinaattia annetaan 200-1000 mikrogrammaa päivässä, mutta Suomessa ei ole näin vahvoja pillereitä. Siksi joku voi tarvita useamman päivässä. Yksi tehokas valmiste on benfotiamiiini kromi, siinä on kaksi tehoainetta samassa pillerissä. Se auttaa makean himoon ja siihen, että verensokeri heiluu liian korkealla.oikeesti te ootte läskejä syötte kromia tai ette älkää tulko pilaamaan kauppoihin meijän kauniiden maisemii
- kaunis bodari poika
neuon teitä pikku possut ja vähän isommat emakot eli limaistein porsaiden äidit ja karjut syökää kromia 1000ug vrk pitlin päivää ja käverkää 20 km vrk!!!ruaksi otatte salaattia ja kalaa juoma on vesi unohtakaa punttikset ja ryhtykää tänään!!! suomen vankileirien keskipaino oli 35 kg joten pituudella ei väliä laihtukaa siat olette kamala näky kaupoissa ja uimahalleissa yäk!! tekeekö mieli tikkaria ku joku avas läski luomet totuudelle
- Mi9999
Syön 150-200 uq päivässä ja makeen himo on kyl hävinny kokonaa.paino pudonnu 4kk:des 10 kg ja en oo ku käynny punttisalil.ei mitää lenkkejä.myös rasvat ja sokerit minimiin.
- Anonyymi
Nyt kun Kromi mainitaan sokerinhimon selättäjänä, niin mikä luontaistuote tai vitamiini sopisi suolaisen himoon?
En käytä ruoassani suolaa, mutta olen taipuvainen suoaisiin herkkuihin, kuten sipseihin ja suolakekseihin. Niitä tulee syötyä silloin tällöin, mutta toisinaan jopa liian usein.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1211296Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373833Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092999Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1042331Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin701996Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1941741Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.299996Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17770Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143715- 53689