Tupakointi ja erektio??!?

Smoke

elikkäs. tuli vaan mieleen kun joka paikasta olen kuullu et tupakka aiheuttaisi erektio häiriöitä. eli onko tossa mitään perää?? kommentoikaa.

12

2962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tupakka mies

      >elikkäs. tuli vaan mieleen kun joka paikasta olen kuullu et tupakka aiheuttaisi erektio häiriöitä. eli onko tossa mitään perää?? kommentoikaa.<
      -Olen 56v ja olen tupakoinut säännöllisesti 15v saakka, 41-vuotta joka päivä kaksi askia päivässä, ainakaan minulla ei ole ollut vähäisimmässäkään määrin pienintäkään erektiohäiriöitä.

    • Juha

      Tupakka aiheuttaa aivan hillittömän luunkovia erektioita, jotka kestää monta paivää.

    • Filtteri

      on.
      Tietenkin se on yksilöllistä, mutta jos liikut vähän, syöt rasvaistaruokaa ja tupakoit ja ikääkin alkaa olla 35 niin aivan varmasti seisokin kanssa tulee ongelmia ennenpitkään.
      Tee testi. Ajattele jotain asiaa, joka sai nuoruudessasi kepin pystyyn.
      Jos nyt sama fantasia ei aiheuta stondista niin olet jo matkalla munattomien kerhoon.
      Siis lopeta tupakointi.

    • ON ON

      Tupakointi supistaa verisuonia kalun seutuvilla ja tukkeuttaa niitä, että vetele vaan sätkää mutta kohta et enää naista.

    • pgk

      olen 43 v. mies,lopetin tupakanpolton tammikuussa, vaikeuksia ei ollut ennen, mutta nyt ei jotenkin kiinnosta koko touhu enään. pystyisi kyllä, muttei kiinnosta, ainakaan oman eukon kanssa.

    • Tiedemies

      Aivan saletti, että nikotiini supistaa verisuonia ja vaikuttaa siten haitallisesti erektioon. Ei tarkoita tietysti sitä, että kaikki tupakoitsijat olisivat impotentteja.
      Tutkittu juttu, että tupakoitsijoilla erektiohäiriön suurin syy on tupakanpoltto. Nikotiinihoito (eli ne laastarit, purkat jne...) ei auta, koska haitallinen aine on juuri se nikotiini.
      Itse lopetin röökinpolton juuri tästä syystä, erektio palasi parin kuukauden jälkeen.

      • 7 kymppinen mies.

        puhutte ihan selvää paskaa.
        Minä olen jo näin vanha ja polttanyt 6o vuotta ja vielä hyvin seisoo. riippuu kyllä naisestakin eihän se johonkin vanhaan lahnaan . Mutta tollaseen nättiin 50 se kyllä onnistuu useammankin kerran päivässä.
        Se tupakan vastustamis järjetö aivopesee kaikki,
        kuten sanoin minulla seisoo .
        Naiset tulkaa kokeileen jos ette usko minua.


      • tupakoiva
        7 kymppinen mies. kirjoitti:

        puhutte ihan selvää paskaa.
        Minä olen jo näin vanha ja polttanyt 6o vuotta ja vielä hyvin seisoo. riippuu kyllä naisestakin eihän se johonkin vanhaan lahnaan . Mutta tollaseen nättiin 50 se kyllä onnistuu useammankin kerran päivässä.
        Se tupakan vastustamis järjetö aivopesee kaikki,
        kuten sanoin minulla seisoo .
        Naiset tulkaa kokeileen jos ette usko minua.

        Kirjoitit täyttä asiaa.

        Minäkin olen polttanut jo yli 40-vuotta ja potenssia riittä vaikka toisille jakaa ja ikääkin on yli jo 60-vuotta.

        Tupakan vastusjat puhuu täyttä paskaa, jotta tupakointi kaikilla miehillä heikentäisi potenssia tai erektiota.


      • Anonyymi
        tupakoiva kirjoitti:

        Kirjoitit täyttä asiaa.

        Minäkin olen polttanut jo yli 40-vuotta ja potenssia riittä vaikka toisille jakaa ja ikääkin on yli jo 60-vuotta.

        Tupakan vastusjat puhuu täyttä paskaa, jotta tupakointi kaikilla miehillä heikentäisi potenssia tai erektiota.

        Niin toi on ihme, kun nää asiantuntijat, yleistävät aina, että KAIKILLA, tekee sitä ja tätä. Kyllähän se on aina yksilöllistä


    • Anonyymi

      Taksisuharina olen monet tupakoitsijat vienyt sädehoitoon .

    • Anonyymi

      Jos sillä logiikalla että jollain yksilöllä ei ole tietyllä elämäntavalla sitä vaikutusta mikä on tieteellisesti todettu jonkun asian suhteen riskiksi on eri asia kuin väittää että se menee kaikilla niin. Mainitulla logiikalla voisi kiistää lähes kaikki elämäntapasairaudet yms. Nikotiini häiritsee hapen kulkeutumista (myös penikseen) ja tätä kautta VOI aiheuttaa erektiopulmaa, todennäköisyys impotenssille sitten toki pieni. Jos pystyy polttamaan kaksi askia päivässä 40 v ilman isompia ongelmia, kantsii ilmoittautua tupakkafirman mannekiiniksi ja pyytää kunnon korvaus. Eräs tuttu kuoli 25 v jälkeen keuhkosyöpään. Mutta saattoihan se johtua muustakin kuin tupakasta.

    • Anonyymi

      Saman rööki,kuin johtaa inffarkkiin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      805
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      799
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe