Vosiko joku kertoa mulle - kun en ole mikään expertti, että mistä voisi ladata GParted-osiointiohjelman? Olen jo yrittänyt ladata sitä monesta linkistä, mutta jostain syystä aina latauksen tuloksena on "NTI CD-DVD MAKER"-ohjelma, eikä siis GParted, jonka haluaisin. Kiitos jo etukäteen!
GParted
osio
114079
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
noita valkkaat vaan sopivan version:
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=115843&package_id=125754
Just sieltä olen ladannut ohjelman ja tuloksena on se CD/DVD MAKER, ei siis hajuakaan Gparted ohjelmasta. En tajua...???
tuo jos on haku ongelmia:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/503987
tuo:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/503987
Voisiko joku yrittää kokeeksi ladata GParted tiedoston koneellensa ja kertoa sitten, että mikä oli lopputulos. Jos se GParted ohjelma löytyy, niin voisinko saada tarkan linkin ja ladattavan tiedoston mistä se löytyy. Itse olen yrittänyt jo moneen kertaan ladata sitä, mutta tuloksena on aina vain sama CD/DVD Maker-ohjelma. Kiitos paljon.
http://downloads.sourceforge.net/gparted/gparted-livecd-0.3.4-8.iso?modtime=1182962209&big_mirror=0
Koneellesi pitäis alkaa latautumaan gparted-livecd-0.3.4-8.iso
Tuon sitten poltat poltto-ohjelmallasi cd:lle iso-imagena, et tiedostona tai datana.
Ellei tuo linkki toimi, avaa tämä, etsi teksti (gparted-livecd-0.3.4-8) klikkaa sitä, aukeaa seuraava sivu, jossa klikkaat tätä:
gparted-livecd-0.3.4-8.iso
Linkkiteksti on pienellä ja vähän huomaamaton, ellei se näy klikkaa plussamerkkiä tämän tekstin edesssä : gparted-livecd-0.3.4-8
Juuri latasin sen, vaikken tarvitsekkaan sitä tässä linuxissa. Koko on 49.1 MB (levyllä 51.46 MB)
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=115843
Kätevin lienee Live-CD.
Voisiko joku yrittää kokeeksi ladata GParted tiedoston koneellensa ja kertoa sitten, että mikä oli lopputulos. Jos se GParted ohjelma löytyy, niin voisinko saada tarkan linkin ja ladattavan tiedoston mistä se löytyy. Itse olen yrittänyt jo moneen kertaan ladata sitä, mutta tuloksena on aina vain sama CD/DVD Maker-ohjelma. Kiitos paljon.
Kiitos hyvistä ohjeista! Tein kuten neuvoit ja latasin antamastasi linkistä GParted tiedoston ja tallensin sen omiin tiedostoihin (koko 49Mt). Sitten poltin sen Nero-ohjelmalla CD:lle ja valitsin siitä "Burn Image to Disk" vaihtoehdon. Sen jälkeen piti valita "Tiedostotyyppi" ja valitsin vaihtoehdon CD-ROM (ISO)Compilation (¨.nri) ...en tiedä oliko oikea valinta? Polton jälkeen levykkeellä oli seuraavat tiedostot: "boot" -kansio (6,54Mt), "syslinux" (79,7kt) ja "gparted.dat" (42Mt). Kun sitten näitä kansioita klikkailin, niin mitään avattavia tiedostoja ei niistä löytynyt, joka olisi avannut GParted ohjelman. Kyllä vaikealta tuntuu ...missähän tein väärin??
Tiedostot levyllä eivät ole windowsissa toimivia, vaan sillä on tarkoitus käynnistää tietokoneesi. Laita levy romppuasemaan, sammuta, käynnistyksen yhteydessä painele delete-näppäintä tai millä koneesi on viritetty menemään bios-setuppiin.
Laita käynnistysjärjestykseen cd-rom ekaksi.
Jos koneesi muutenkin käynnistyy cd:ltä, ei tarvitse käydä tuota bios-lenkkiä.
GParted on itsenäinen, käyttöjärjestelmän sisältävä, kovalevyn käsittelyyn tehty ohjelma. Lue sen käyttöohjeet tai tutustu muuten, ennenkuin alat sillä varsinaisesti osiointia tekemään. Se kyllä sitten toteuttaa käskysi, joten ole varma valinnoistasi.
Kiitos taas kerran :) no nyt alkoi lyyli kirjoittamaan, kun boottasin koneen levykkeellä. Täytyy tosiaan vaan lukaista nuo ohjeet ennenkuin tekee mitään peruuttamatonta sen kanssa... Kiitokset!