Rappuset josta näkeel äpi

Miksi melkein kaikki (ainakin tuntemani koirat) pelkäävät rappusia joista näkee läpi?!
Itselleni tulee sunnuntaina 16.9 sekarotuinen koiranpentu ja pelkään, että jos hänkin ei ikinä totu rappusiin joista näkyyläpi!!! :( Ja se olisi vähän niin kuin pakollista, koska kerrostalossa jossa asun on kyseisenlaiset rappuset ja asun toisessa kerroksessa. (eikä ole hissiä) Pentuni äiti on karjalankarhukoiraa/labradotinnoutujaa ja isästä ei tiedä koska se on pelastettu pienenä kadulta.
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä koira ei ole koskaan pelännyt ulkona olevia rappusia, vaikka avoimet ja on pennusta asti kulkenut niitä. Sisällä olevia avoimia (lakattuu puu eli ovat liukkaat) ei uskaltanu kulkea ensimmäiseen kuuteen vuoteen. Toisaalta sitä ei sinne myöskää pyydetty. Sitten koira keksi tulla sinne yhtenä päivänä minun perässä. Alas tulo oli tuolloin hieman hankalaa, mutta nyt kulkee rappusia aina silloin tällöin.

Meillä pentu tahtoi aina seurata minua ja rappusetkin tuli siinä samalla. Kannusta vain pienestä asti ja anna pennun kulkea itse!

Äänestä

siis ensinnäänkään rappusista ei näe läpi vaan niiden välistä ;-)))

mutta totta. monet koirat pelkää. uskon sen johtuvan siitä että ne näkevät sinne alas ja ehkä luulevat putoavansa.

et tietenkään voi pennulta vaatia että se heti juoksisi ne raput alas kun on pissahätä.
vaan ota koira syliisi vakaalla otteella että se katsoo niskasi yli ja kannat sen alas.

sitten harjoittelet sitä istumista siellä rappukäytävässä kun sinulla on aikaa. ota herkkuja mukaan. siirrät sitten pennun seuraavalle rapulle ja annat nameja. pidä kuitenkin hihnasta kiinni ettei se vahingossakaan tosiaankaan tipu. älä kuitenkaan näytä sille että pitäisi olla huolissaan.

pennun ei yleensä edes suositella juosta rapuissa liikaa ettei lonkat rasitu. saat siis varautua sitä kantamaan, mutta harjoittele siellä rapussa usein. kunhan se tottuu siihen niin varmaan menee ihan OK.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helizzz kirjoitti:

Miksi melkein kaikki (ainakin tuntemani koirat) pelkäävät rappusia joista näkee läpi?!
Itselleni tulee sunnuntaina 16.9 sekarotuinen koiranpentu ja pelkään, että jos hänkin ei ikinä totu rappusiin joista näkyyläpi!!! :( Ja se olisi vähän niin kuin pakollista, koska kerrostalossa jossa asun on kyseisenlaiset rappuset ja asun toisessa kerroksessa. (eikä ole hissiä) Pentuni äiti on karjalankarhukoiraa/labradotinnoutujaa ja isästä ei tiedä koska se on pelastettu pienenä kadulta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu