Minulla on todettu papilloomavirus ja haluaisin tietää, miten voin suojata partneriani tartunnalta suuseksissä ? Toimiiko se naisten kondomi tässä mielessä vai vain yhdynnässä?
Suojaa suuseksiin?
oiuoöuyykt
224499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Käytättekö suojaa yleensä lyhyissä suhteissa vai myös vakituisissa suhteissa?
peittää minun ymmärtääkseni myös ulkosynnyttimet ja elmukelmu on semmosta, etten suosittele , ainakaan tässä tapauksessa.
Ja onhan niit muitakin tapoja....
suhteissa joissa seukataan myös miesten ja naisten kans sekasi!!!
ja paraneeko se pois?
naisten kortsu on vaan yhdyntään, en ainakaan tiedä muista suojista.
kuulostaa tyhmältä mutta jos laittaisi ihan vaan jotain elmu-kelmua väliin?
Se on siis sama kuin kondylooma. Voi tulla syyliä tai sitten esim. vaan kutinaa. Tarttuu limakalvokontaktissa eli voi tarttua myös suuhun.
Elmu-kelmulla varmaan pärjättävä. Sitä mä vähän mietin itsekin. Kiitos rohkaisusta :)
elmukelmuako väliin.sehän vie tuntoherkkyyden ja kaiken muun aistittavan ihanuuden molemmilta!pakko olla jokin muu keino!!!
testeissä ennen intiimin suhteen aloittamista, ei voi muuten tietää minkä taudin saa.
siis öh tota taudinko saa joka tapauksessa.kun käy tutkimuksissa saa tietää minkä taudin voi toiselta saada!!?????????
tutkumuksissa selviää, että toisella on joku tauti, niin tietenkin sitä silloin varotaan tai sitten ei ryhdytä ollenkaan suhteeseen.
niin ollaan vain kavereita, eikä olla lainkaan "silleen".
Ja rakastelisin jään läpi. Ei näin, vaan kaikki aistit käytössä.
Taudit pois, ja sitten vasta suhteisiin.
Vaan ei aina aktivoidu.
naisille myydään erikseen suojia ainakin näissä sexikaupoiss???
sin citystä saa suuseksiin tarkoitettuja kondomeja.
kumihanskoja!Muistakaa että voi myös tarttua käsien kautta,kun kosketat ensin itseäsi ja sitte hiplaat toista!
En harrastaisi seksiä lainkaan ihmisen kanssa jolla sukupuolitauti!Sitä paitsi papylloomavirus voi aiheuttaa solumuutoksia ja kouhdunkaulan syöpää!Kiva jos toiselle tulisi syöpä!
toista voi rakastaa ihan platonisestikin. maailma on jo muutenkin liiaksi erotisoitunut ja pornoistunut. kaikenlaisten vitkuttimet ja venyttimet suojineen ovat salonkikelpoisia, erotiikan nimellä myytävästä pornosta puhumattakaan. toista oli vielä kultaisella 70-luvulla, silloin perverssi oli sairasta eikä mitään yliopistoissa tutkittavaa korkeakulttuuria tai genus-tiedettä.
sienestys ja lumityöt. Toivottavasti et ole näiltä kyliltä; en haluaisi rakastua sinuun.
Mutta taidatkin olla heteronainen? Siispä lausuntosi on hyvin ymmärrettävä.
Aloittaja keksii ratkaisun. Hyvä että olet vastuullinen. Hienoa!
Joku mainitsi että jos makaa sekä miesten että naisten kanssa on vielä suurempi riski saada jokin sukupuolitauti. Lesbojen ongelma miesten kanssa makaaminen ei ole, mutta hyvä pointti.
Itse en harrasta irtosuhteita, enkä ole käyttänyt mitään suojaa. Toki taudin vai saada vakiokumppaniltakin. Tutkittuja on usein molemmat osapuolet, mutta eihän sitä silti tiedä.
Suuseksi on niin ihanaa ja intiimiä, että onhan se sääli jos jotain on välissä. Mutta onhan se turvallisuus tärkeää.
Sinkkuus on hyvä suojautumiskeino... ;)
TV3:n poliklinikkasivulta: "Visvasyylä (eli kondylooma) on erittäin yleinen sairaus. Tutkimusten mukaan n. 80 prosenttia ihmisistä on jossain elämänsä vaiheessa sairastanut visvasyylän. Useimmilla sairaus on ollut niin oireeton, että se on jäänyt huomaamatta. Erään tutkimuksen mukaan jopa 30-50 prosentilla seksuaalisesti aktiivista aikuisista on papilloomavirusinfektio, mutta vain 1 prosentilla on näkyviä muutoksia."
Jos papillomavirus tarttuu suuseksin kautta, niin kai se tarttuu myös suutelemalla, joten voimmekin tästä lähtien kaikki ruveta käyttämään kortsua suudellessa.
Tarttuu varmasti.