Hei,
olen jostain kuullut, että usein antibioottikuuri saattaa laukaista hiivatulehduksen.
Minulla on nyt antibiootit virtsatietulehdukseen, ja samaan aikaan hoidan hiivatulehdusta Gyno-Daktarin emätinpuikoilla. Kummatkin ovat lääkärin määräämiä (odotan vauvaa).
Voiko käydä nyt sitten niin, että antibiootit aiheuttaisivat vielä uuden hiivatulehduksen, kun tänään minulla on viimeinen "hiivanhoitopäivä" ja antibiootit jatkuvat vielä ensi viikon alkuun?
Lääkäriltä vielä kysyin, aloitanko kummatkin samaan aikaan ja niin hän käski tehdä.
olen jostain kuullut, että usein antibioottikuuri saattaa laukaista hiivatulehduksen.
Minulla on nyt antibiootit virtsatietulehdukseen, ja samaan aikaan hoidan hiivatulehdusta Gyno-Daktarin emätinpuikoilla. Kummatkin ovat lääkärin määräämiä (odotan vauvaa).
Voiko käydä nyt sitten niin, että antibiootit aiheuttaisivat vielä uuden hiivatulehduksen, kun tänään minulla on viimeinen "hiivanhoitopäivä" ja antibiootit jatkuvat vielä ensi viikon alkuun?
Lääkäriltä vielä kysyin, aloitanko kummatkin samaan aikaan ja niin hän käski tehdä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Antibiootit aiheuttavat hiivasientä, on tärkeää että syö ja juo paljon kuurin aikana,kuten yleensäkin pitäs juoda.
Yugortti estää hiivasienentulemista.