Oma veikkaukseni menee näin. Suomi siis jää pisteellä Puolalle ja täten kariutuu kisoista. Portugali lohkon ykköseksi. Mielipiteitä?
Azerbaijan 0-3 Portugal
Belgium 1-2 Finland
Armenia 2-3 Serbia
Poland 3-0 Kazakhstan
Kazakhstan 1-3 Portugal
Azerbaijan 0-2 Serbia
Belgium 2-1 Armenia
Serbia 2-0 Kazakhstan
Finland 1-0 Azerbaijan
Portugal 3-0 Armenia
Poland 1-1 Belgium
Azerbaijan 0-2 Belgium
Serbia 2-2 Poland
Portugal 2-0 Finland
Poland 26
Finland 25
Portugal 29
Serbia 23
Belgium 18
Armenia 8
Kazakhstan 5
Azerbaijan 5
Suomalaiset ei pääse kisoihin
3
347
Vastaukset
- .Erno
Ei Portugali mitenkään vakuuttava ole kotonaansakaan ollut, Puolaa ja Serbiaa vastaan tullut molemmista tasuri. Uskon että Suomella on mahdollisuus loistaa vielä tossa vikassa pelissä.
- Jens_Lehmann_haparoi
veikkaan, että ratkee portugalissa sekä suomen että portugalin kohtalo
huuhkaja.spreadshirt.net - janari
Paitsi että luotat ehkä hieman liikaa siihen että Portugali ja Serbia voittaa kaikki kolme Kaukasuksen maata. Varsinkin toisessa vieraspelissä on iso mahdollisuus pistemenetykseen, sehän on nähty kaikkien "suurten" joukkueiden peleissä. Ainakin toinen siis puppeloi yhden vierasmatsin noissa maissa eli jommalta kummalta 2-3 pistettä pois. Itse pitäisin todennäköisempänä että Puola hoitaa sekä kazakit että Belgian kotonaan kuin että Serbia tai Portugali saisi täydet 9 pistettä noita jämämaita vastaan. Portugalin ennakkosuosikkiasema on turhan hehkutettu eikä joukkue ole todellakaan aikaisempien vuosien vedossa. Sillä ei myöskään ole tarvittavaa rutiinia isojen maiden tyyliin. Ehkäpä siis Serbia voisi hoitaa homman kotiin varmemmin
Suomelle budjetoisin kahdesta seuraavasta pelistä 6 pistettä. Tiukkaa on muttei mahdotonta ja pakko se vaan uskoa. Belgia matsi tuskin päättynee tasan, tilastollisesti jotenkin vaikea uskoa kolmeen perättäiseen tasuriin Suomella.
Tilastollisesti ajatellen huomioitavaa on myös se, että jos POR tai SER vetää kolmen matsin voittoputken itäblokin maista niin hieman epäuskottavaa olisi putken jatkuminen neljännellä voitolla vikassa matsissa. Samaten myös Puola on pelannut jo 10 matsia ilman tappiota joten kyllä senkin on pakko tulla vielä; erittäin toivottavasti tulisi Belgiaa tai Kazakstania vastaan mutta mistä näistä tietää.
Taulukko ennen vikaa kierrosta voisi näyttää hyvinkin myös tällaiselta:
Puola 27
Serbia 25
Suomi 25
Portugali 24
Tässä tapauksessa sekä POL-SER että POR-FIN päättyessä tasan menisi jatkoon serbit ja Puola. Jos Puola voittaa Serbian, riittäisi Suomelle tasuri Portugalista. Jos Serbia voittaa Puolan tai pelaavat tasan, pitäisi Suomen voittaa Portugali.
Mikäli serbit onkin se joukkue mikä puppeloi Kaukasuksella menee homma näin ennen vikaa kierrosta:
Puola 27
Portugali 26
Suomi 25
Serbia 23
Tällöin ollaan siis pakkovoiton edessä.
Vaikeaa siis tulee olemaan mutta usko on vahva!! Lohkossa on tullut älyttömästi ristiinpelaamista ja sitä tulee kyllä jatkossakin, mutta laskelmat on pakko edes yrittää pitää realistisina. Käytännössä tosin lohkon tilannetta on ollut mahdoton ennustaa ja laskeskella ennakkoon, niin yllätyksellinen se on ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1333612
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1282576- 242126
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.222030Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s291603Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää181589Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291580Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?301021- 87952
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64926