Faberge-munat, meripihkahelmet-matkamuistot

Puskin

2

1866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyylisisko

      Gribojedova-kanaalin vieressä sijaitsevan Verikirkon lähellä olevalla pikkutorilla on mielestäni juuri tuollaisia matkamuistoja runsaasti myytävänä.

      Samoin Pietari-Paavalin linnoituksessa ihan rannassa on ollut vastaavia.

      Ermitaasin lähistöltä en muista myyntikojuja, mutta jos olet turistimatkalla, niin varmaan löydät tarpeeksi myyntipaikkoja ja -artikkeleita!

      Hotelleissakin on yleensä souvenier -puoti, tosin niiden hinnat ovat pilvissä.

      Hauskaa matkaa
      ja onnistuneita ostoksia toivottelee täti, jonka viime pietarinmatkasta on kohta kaksi vuotta... nyyh!

    • Puskin

      Edullisesti tuollaisia matkamuistoja saa Hotelli Moskovan alakerrasta, jossa on monia matkamuistomyymälöitä. Hinnat ovat edullisempia kuin Nevski Prospektilla sijaitsevissa matkamuistomyymälöissä. Pieni Faberge-munakoru maksaa 950-1200 ruplaa matkamuistomyymälöissä. Torien hinnoista en tiedä. Eremitaasissa on myös matkamuistomyymälöitä, mutta hinnat ovat hieman kalliimpia kuin muissa matkamuistomyymälöissä, tosin valikoima on hienompi. Taiteiden aukiolla Mussorgskyn vieressä on erittäin suuri ja kallis matkamuistomyymälä, mutta valikoima on myös hyvä. Kaduilla turisteille myydään lähinnä Maatuska-nukkeja, soittorasioita ja karvalakkeja. Tällaisia on esim. Verikirkon vieressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe