VIKING XPRS

sai uusi alus kastetilaisuudessa helsingissä.
Alus tulee HEL-TAL väliseen liikenteeseen 03/08.
131388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei olisi ihan heti odottanut tuota nimeä. Mihin jäi ella päätteet????

Hienoltahan tuo paatti näyttää kun netistä kävin katsomassa. Ei nimi miestä tai laivaakaan pahenna.
Mielenkiintoista nähdä minkälainen henkilökunta sinne menee. Suomalainen vai virolainen... sillä lienee merkitystä palvelussa ja ainakin minun valinnassani millä laivalla menen yli.

Äänestä
  • Molempaa kansallisuutta varmasti löytyy henkilökunnasta.

    Äänestä

  • luulen niin kirjoitti:

    Molempaa kansallisuutta varmasti löytyy henkilökunnasta.

    puolella Viking ilmoitti että virolaismiehistö ja on myös mahdollista että koko laiva siirtyisi Viron lipun alle.

    Äänestä

  • viime vuoden kirjoitti:

    puolella Viking ilmoitti että virolaismiehistö ja on myös mahdollista että koko laiva siirtyisi Viron lipun alle.

    Jos tuo pitää paikkansa, niin mikähän on henkeen ja vereen asti Vikingin kotimaisuutta hehkuttavia "rasistien" kanta asiaan? Heidän täytynee pysyä jatkossa kotona...? :)Rasistilla tarkoitan sitä, että niin monelle tämän palstan vakiokeskustelijoista suurin ongelma Tallink Siljan kohdalla tuntuu olevan se, että ko. firman omistaa pääasiassa virolaiset.

    Äänestä

Miten nimikilpailun tuloksena voidaan julkistaa tää sama nimi? En ymmärrä! Siis Viking Linen sivuillahan on puhuttu tällä nimellä tästä aluksesta jo iät ajat - nyt sit joku voitti kisan kun ehdotti tota samaa. Ei voi olla totta! Täähän on kusetusta!

Äänestä
  • tapahtunut, luvatut nimikilpailun palkinnot ovat arvottu, kuten luvattiin.
    Ja miksi vaihtaa jo kaikkien tietämä nimi.

    Äänestä

Täytyypä sanoa, että pettynyt olen. Tässähän meni nyt Viking ihan Tallinkin tasolle, typeryydessä!!

Äänestä

Taitaa muuten olla eka UUSI laiva minkä hesalaiset on saanut piiiiiiiiiiiitkään aikaan :)

Äänestä

24.1 alkaen Viking Xpress kulkee Eestin lipun alla... Yksi asia mikä varmaan minua miellyttää on se että se inhottavaa ruotsinkielinen kuulutus häviää laivalta kokonaan.

Äänestä
  • miksi siellä olisi tähänkään asti kuulutettu ruotsiksi, eihän laiva edes liikennöi ruotsiin, ei se perässä liehuva lippu mitään kuuluta ...

    Äänestä

tuotako tarkoitit,

ei alusta olla myymässä minnekään. Omistaja on edelleen sama

Äänestä

Nyt laiva kulkee Viron lipun alla. Suomessa käytetään suomen kieltä,ei muun maan kieltä, edes Viron.

Äänestä
  • Väärin. Ollessaan Ruotsin lipun alla, m/s Xprs:n kuulutukset tehtiin neljällä (4) eri kielellä tässä järjestyksessä: suomi, ruotsi, viro, englanti.
    Lippu on toissijainen jos matkustajien enemmistö on suomenkielistä kuten tuolla aluksella usein olikin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tämän nimen kirjoitti:

sai uusi alus kastetilaisuudessa helsingissä.
Alus tulee HEL-TAL väliseen liikenteeseen 03/08.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu