keinoa saada selville että onko koira jollekkin toiselle koiralle sukua? Veljeni on lupautunut antamaan koiransa astutukseen, ja haluaisi tetää että onko koirat mahd. kovin läheisiä sukulaisia toisilleen... Pennut rekisteröidään, joten pitäisikö jalostustoimikunnalta ensin pyytää hyväksyntä?
onko
mitään
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
monen vuoden takaa.
Vai onko kyseessä paperittomat koirat???
jalostustietokannasta lisää.
Hatam, veikkaanpa ettei ole paperittomista kun kerran rekataan pennut ja jalostustoimikunnastakin puhuu.
Aloittajalle, kuten hatam sanoikin, rekkareista se näkyy ja tosiaan kennelliiton koiranetistä vielä paljon pidemmälle, paitsi jos ei tuontikoirasta ole kyse.
Jalostustoimikunnalta EI TARVITSE lupaa kysyä mutta eipä se (varsinkaan aloittelijalta) pahaksi olisi jos sinnekin yhteyttä ottaisi. Sanon teitä tuon kysymyksen takia aloittelijoiksi, en siis tarkoita pahalla, se vaan paljastaa ettei teillä ole pitkäaikaista koiraharrastusta takana.
Rotujärjestöstä saisitte myös tietää mitä "vaatimuksia" uroksella ja nartulla olisi, mm. näyttely- tai kilpailutuloksia, terveystarkastuksia jne.
pitääkin kysäistä jalostustoimikunnalta lisää neuvvoja käydä tuolla koiranetin sivuilla...