Sähköyhtiön vaihto kannattaa
Hinnat tippuu
2848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kauppalehden uutisen mukaan
"Kilpailuviraston mielestä sähkön vähittäismarkkinoiden toiminnan kannalta on erittäin tärkeää, että kuluttajat kilpailuttavat aktiivisesti sähköntoimittajia. "
Aivan mutta moniko on kilpailuttanut ja kuinka moni on jättänyt kilpailuttamatta sen takia koska kilpailutus ei toimi!
"Kilpailuvirasto arvioi, että tuntitasoinen sähkön kulutuksen mittaaminen antaisi kuluttajille nykyistä paremman mahdollisuuden sopeuttaa kulutustaan sähkön tukkuhinnan vaihtelun mukaan. Samaan lopputulokseen tultiin myös pohjoismaisten kilpailuviranomaisten tekemässä yhteispohjoismaisessa selvityksessä.
"
Paljon kuluttavat sähkölämmittäjät voivat ostaa talvipäivän energiaa tiettyyn hintaan ja muun ajan energiaa selvästi edullisemmin.
Mutta entäs enemmistö eli pienasiakkaat, joiden kulutus on alle 3000kWh. Heille on tarjolla käytännössä vai toistaiseksi voimassa oleva sopimus, jossa hinnat joustaa vain ylöspäin (ei alaspäin ollenkaan).
Jos sähkön ostaa pörssisähkönä, ei silti hyödy siitä vaikka kuinka kuluttaisi vähemmän sähköä pakkaspäivinä ja silloinkin huippukulutuksen aikoihin, vaan sähkön hinta arvotaan pörssissä koko kuukauden keskihinnan mukaiseksi.
"Lisäksi vähittäisasiakkailla tulisi Kilpailuviraston mielestä olla mahdollisuus vaihtaa sähkön myyjää ilman kustannuksia useammin kuin kerran vuodessa. "
Nimen omaan tällä vain kerran vuodessa-rajoituksella on tehty mahdottomaksi ostaa edullisinta sähköä esim. kesäaikana ja talviaikana eripaikasta.
Kaikki Kilpailuviraston toimenpiteet pitäisi laittaa käytäntöön samantien ja lisäksi siten
että kaikki sähkönkuluttajat velvoitettaisiin vaihtamaan sähkönmyyjänsä edullisimpaan markkinoilta löytyvään. Johan rupeaisivat hinnat tippumaan.
Fortum uhkaili jo taas sähkönhinnan korotuksilla, mutta kun asiakkaat vaihtaisivat muualle niin johan muuttuisi sähkönhinnottelu asiakasystävällisemmäksi. Ja tämä onnistuisi ilman mitään erityisiä toimenpiteitä ja suosituksia.
Eli kaikki vaan vaihtamaan sähköyhtiötä, niin hinnat tippuu!
Jos ihmiset olisivat hanakampia vaihtamaan yhtiötä, niin ehkä sitä hyötyä alkaisi löytyä sinne 3000kWh kulutusryhmään.
Itse ainakin säästin satasia, kun vaihdoin yhtiötä.