http://www.city.fi/videoni/video/10232/
Mielipiteenne kiitos...
Mielipiteenne kiitos...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tuli todetuksi lentokoneen jättövanaksi.
Yksi rekisteröimätön nikki totesi, että näyttäisi lentokoneen jättövanalta.
Noh sitä se ei ole, ainakaan tavallisen matkustajakoneen tai suomen ilmavoimien vehkeiden.
Jenkkilästä löytyy vastaavaa videota, siellä kirkaaita kohteita näkyy taivaalla kaksi, nopeus ja suunta sama, jättövana ilmestyy vain toiden perään??!!
Elikäs kyseessä ovat erittäin korkealla ilmakehän yläosissa olevat kohteet jolloin kokoa täytyy olla jotain uskomatonta. Jättövanan näkyminen vain toisen kappaleen osalta, kertonee sittä, että toinen on vielä ilmakehän yläpuolella.
Tai tää toinen yrittää saavuttaa vanatonta kohdetta, siinä kuitenkaan onnistumatta.
Jätrtrövanasta muuten jää nuilla korkeuksilla tuntikausiksi näkyvä juova taivaalle. Sitä ei näiden kohdalla näy jäävän.
Ilmiö ei muuten ole Venakoille tai Jenkkiläisillekään yhtään tutumpi, vaikka niiden taivaalla sitä tehokkaampaa sotilas, vakoilu ja avaruuskalustoa hieman enemmän pöristelee, kuin meillä.
Samanlaista hämmästelyä ja videokameran esillekaivamista tuollainen rantu saa aikaan heilläkin.
Veikkaan avaruusromua, tosin nopeus ei oikein sovi..
Eli ainoa varma asia tällä hetkellä on, ne ovat tunnistamattomia, lentäviä esineitä = UFO:ja
että koneen runko ja tasot varjostavat toista jättövanaa, matalalla oleva auringon säteet ovat melkein koneen lentotason suuntaisia. Olen muuten nähnyt yhden ilmiön aikaisemmin, jota en voi luonnontieteiden mukaan selittää, joten skepo en ole.
skepsismiin liittyy?
"Olen muuten nähnyt yhden ilmiön aikaisemmin, jota en voi luonnontieteiden mukaan selittää, joten skepo en ole."
Minä olen, meinaan skepo. En silti usko, että kaikkiin havaittuihin ilmiöihin löytyisi luonnontieteellinen selitys. Enkä ainakaan siihen, että itse tuntisin luonnontieteitä riittävästi kyetäkseni arvioimaan kattavasti kaikkia eteen tulevia ilmiöitä. Pois se minusta.
(edellinen on tarkoitettu "ei vakavasti otettavaksi pilkun viilaamiseksi")
Videossa saattaa olla lentokonekin, vaikka se varmaan vaatisi erikoisia olosuhteita valon taittumisen ja heijastumisen suhteen. Mikään normaalin näköinen jättövana tuo ei ainakaan ole. Avaruusromu tuntuisi ehkä todennäköisemmältä vaihtoehdolta. Varmuutta on kai aika vaikea saada, jos ei joku oikea asiantuntija tule sitä perustellusti kertomaan.
Alieenien avaruusalus tuntuu kyllä hyvin kaukaa haetulta vaihtoehdolta.
Tuolla jossain internetin sopukoissa, onnistuin näkemään samanlaisen! Oli erimaassa kuvattu, muti täsmälleen samanlainen alus!
ole kommentoitavaa niin tuo vaikuttaa ufolta... jos ei teillä sitten ole tiedossa sitten sellaisia tiettyjä valaistusolosuhteita, joissa laskeutuva lentokone näkyisi tuon näköisenä. mutta on todella erikoisen näköinen kapistus....
Jättövana.
olisi kyseessä ? Joko helvetin suuri todella korkealla tai matalalla lentävä, jolla mahtavat jättöjäljet ? Olisiko peräti kolmella supermoottorilla varustettu. Kerro oi sinä suuri tietäjä.
Esim. McDonnell Douglas MD-11. Näitä ilmiöitä voi nähdä, kun auringonvalo heijastuu sopivassa kulmassa koneen moottoreiden jättämistä tiivistymistä. Matkalentokorkeus on 9-12 km. Ainoa mysteerio koko asiassa on, että jotkut pölkkypäät eivät halua uskoa kuin yliluonnollisia selityksiä ja samalla kieltäytyvät vaivaamasta omaa järkeään.
Putoava kappale joka palaa maan ilmakehässä.
Näyttäisi olevan meteoriitti tai putoava avaruus romun kappale joka palaa, saavuttuaan ilmakehään !
Minä näin samanlaisen valoilmiön 90 luvun alussa , tuossa Raahen pohjoispuolella, se valo pallo putosi metsään muutaman sadanmetrin päähän kasitiestä, jota ajoin autollani varhain aamulla !
Suomen Ufotutkijat ry myy nykyisin B.Borgin ihan uutta kirjaa ' Outoja kohteita Suomen taivaalla ' jossa on analysoitu kaikki tunnetut Suomen ufokuvat.
Tuossa kirjassa sanotaan varsin selvästi että tuo Vantaan filmi näyttää ihan tavallista lentokoneen jättövanaa johon auringon säteet heijastuvat.
Eli varsin tavallinen ilmiö vaikkakin se näyttää upealta tuossa filmissä.