Nyt jos joku osais neuvoa, millainen piiri tarvitaan
suojaamaan a/d-muuntimen tuloa ylijännitteeltä ja väärinpäin olevalta tulojännitteeltä.
suojaamaan a/d-muuntimen tuloa ylijännitteeltä ja väärinpäin olevalta tulojännitteeltä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensiksi kannattaa ottaa AD:n datalehti käteen, sitten tutkia, mitä input sietää. Monesti riittää sarjavastus, joka rajoittaa virran sallittuihin rajoihin. Tai sitten vastuksen jälkeen laittaa duodi maihin ja käyttikseen suojaamaan inputtia, kuten edellinen kirjoittajakin sanoi.
Tässä 1 idea:
a. Jos mittausalue on esim 0-5V, niin tee näin:
pisteestä B (mittausanturi tai siitä vastuksella ja/tai sulakkeella erotettu) kytketään 3 johdinta:
1. Diodin läpi anodi maatasoon, katodi pisteeseen B. Näin diodi on normaalisti estosuunnassa, mutta jos tuloon kytketään negatiivinen jännite, nyt päästösuuntaan joutunut diodi oikosulkee ko. jännitteen (joten diodiksi riittävän virtakestoinen malli!).
2. pisteestä B 5,1V Zenerdiodin (oletus: mittausalue 0-5V) läpi maatasoon, diodi estosuuntaan. Jos pisteen Bjännite ylittää 5,1V, alkaa zener johtaa estosuuntaan, ja estää jännitteen kohoamisen A/D -muuntimelle vaarallisiin lukemiin. HUOM: ota huomioon myös Zenerin virrankestoisuus! ilman em. sulaketta ja/tai vastusta, niin virranantokykyiseen ylijännitteeseen kytkeminen tuhoaa ensin zenerdiodin ja heti perään A/D -muuntimen !
3. B:stä myös johto A/D n-muuntimen muunnintuloon.
Jotkut suosivat myös diodia estosuuntaan käyttöjännitteeseen. Toimii tämäkin, JOS ylijännitteen tuloon tuova laite/kytkentä ei anna kovin suurta virtaa. Jos antaa, niin mikäli tuo virta ylittää käyttöjännitteestä otettavan virran, pyrkii käyttöjännite nousemaan!
Jos vaatimukset ovat erityisen kovia, on ehkä käytettävä muitakin suojauksia. Niiden suunnittelusta esim. täällä:
http://koti.mbnet.fi/huhtama/ele/index.php?si=kyt08.sis&pa=jaaa
"Suojaus väärää napaisuutta vastaan.
Suojaus hetkellisiltä ylijännitteiltä"
Luepa tuolta, miten suojaus on tehty !