Elikkäs onkos jollain kyseinen kamera? Onko hyvä ostos vai suositteletko jotain muuta? Olen etsimässä n.250€:n kameraa tuon vanhan romun Hp:n tilalle.
Canon ixus -dixital ixus 75
8
12912
Vastaukset
- onkos
Tuon kyseisen kameran hinta oli Mustassa pörssissä 259€...Onko hinta kohdallaan?
- vertailu
siinä kyseinen kamera on saanut täydet viisi tähteä ja muualtakin kuullut kehuja, et hyvä pokkari on kyseessä.
- ,.,.,.
,.,.,.
- Figlia
Ixus 75 ON hyvä kamera. Ei tietenkään superammattilaiselle, mutta aktiiviselle kuvaajalle (kuten esimerkiksi minulle...), joka halua "helposti" hyviä kuvia. Ennen otin kuvia Ixus 50 -kameralla ja silläkin olen saanut aivan loistavia kuvia.
Olen näyttänyt kuviani ammattikuvaajille ja heidänkin mielestään kuvat ovat laadukkaita.
Nyt olen tutustunut tähän Ixus 75 –kameraan sukulaisteni kautta ja olen sitä mieltä, että osta pois! 75:ssa on parannuksena mm. kuvanvakain, kasvojentunnistus, ym. Ja lisäksi kuvan sommittelua helpottaa kolmen tuuman nestekidenäyttö. Useimmissa on 2,5 tuuman näyttö.
Käy katsomassa tuolta hintavertailuja. Hinta on luokkaa 245€ 13€ .
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/58963
http://www.vertaa.fi/p/fi_camera_digitaalikamera.html
Itse olen aikonut vaihtaa erinomaisen viisikymppiseni Ixus 950 IS -kameraan.
Joten jos ostat 75:n ja käytät myös sitä aktiivisesti, niin et varmasti kadu!- Ippe.
Eli siis mitä tuo kasvojentunnistus ominaisuun oikein tarkottaa?Olen saamassa joululahjaksi kameraa ja haluasin tietää että mikä tuo kasvojentunnistus ominaisuun oikeen on,sillä olen päätynyt canon ixus 75,mutta en tiedä vielä tuosta kasvojennuistukesesta,että haluaisko joku ystävällinen kertoa?:) Hyvää joulun odotusta kaikille!:P
- onkos
Mitä lisävarusteita kannattaa kameran mukana hankkia?Entäs kuinka paljon huonompi kamera on tuo canon ixus 70,onko muuta eroa kuin pienempi näyttö? Kiitokset jo vastanneille!
- Ixus 70
Tässä perusteelliset arvostelut kameroista ja kuten voit lopusta lukea niin arvostelija suosittelee Ixus 70(SD1000) mielummin kuin Ixus 75(SD750. Ellei siis ole pakko saada sitä 3" näyttöä.
http://www.imaging-resource.com/PRODS/SD750/SD750A.HTM
http://www.imaging-resource.com/PRODS/SD1000/SD1000A.HTM - Figlia
Normaalisti Canoneissa mukana tulee akku, laturi ja melko pienikapasiteettinen muistikortti.
Muistikortin ostin itse heti uuden, 2 GB, koska minulla on aina ja jokapaikassa kamera mukana ja kuvaan heti, jos on sellainen tilanne tai maisema, että tunnen saavani hyvän otoksen. Tietenkin hyvän maun rajoissa ja hyviä tapoja noudattaen.
Siispä muistikortin joutunet ainakin hankkimaan, jos et aina heti ole lataamassa kuvia tietsikalle tai teettämässä paperikuviksi. Miten sitten otoksia käsitteletkin.
Lisäksi hankin sellaisen pienen jalustan, kolmijalan, jota voi käyttää sisä- ja ulkokuvauksessa tukena. Maksoin ehkä 19 euroa. Todella kätevä. Suosittelen!
Katsele noilta sivuilta, mitä mahdollisuuksia varusteisiin on. Peruspaketilla pääset erinomaisen hyvin alkuun (kamera akku laturi muistikortti). Hankit sitten tarpeen mukaan lisää varusteita, jos itsestäsi siltä tuntuu, että niitä tarvitset. Ei kannata ostaa suin päin kaikkea, jota ei ehkä sitten tarvitsekaan.
Tosin sitä suurempikapasiteettista muistikorttia suosittelen ostettavaksi heti. Mutta katso, mistä ostat. Aivan samanlaisen (sama koko, sama valmistaja) kortin hintahaitari saattaa olla melko suuri.
En ole kokeillut Ixus 70:ä, mutta jo aikanaan yhden megapikselin kamerani (Canon) tuotti minulle iloa erinomaisilla kuvilla. Siitäkin oli jo vaikea luopua juuri sen kuvalaadun takia takia. Ja aiemmin kerroin jo Ixus 50:stä.
On noiden 70 ja 75 välillä joitakin pieniä teknisiä eroja, muutakin kuin sen näytön suuruus, joka ei ole oleellinen kuitenkaan. Mutta miksi 70 olisi jotenkin "huono", kun nuo aiemmat (1.0, ja 50) ovat erittäin hyviä. Siis "oikean" asiantuntijankin, ammattikuvaajan, mielestä...
http://www.pixmania.com/fi/fi/534560/art/canon/digital-ixus-75-musta.html#accessoires
http://www.pixmania.com/fi/fi/r/ixus 70?srcid=211&mctag=fi_17748
http://www.canon.fi/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/ixus/digital_ixus_70/index.asp
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/ixus/
Ja kuten sanoin, minulla on kokemusta viime vuosilta vain Canonin kameroista, jotka ovat palvelleet erinomaisesti. Joku toinen vannoo taas aivan toisen merkin nimeen ja teilannee Canonin kokonaan... ;). Niinhän se on autojenkin kanssa.
Onnea kuitenkin kameran ostoon. Sinuna ostaisin tuon seiskavitosen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564