Abit IP35-E vai MSI IP35 Neo-f

perusemoa etsimässä

Etsin emolevyä E6750 prossulle. Noita kahta, Abit IP35-E vai MSI IP35 Neo-f, olen vähän ajatellut. Etsin ihan perusemoa enkä aio kellotella.

Kahdessa viime koneessa on ollut Abitin emo ja hyvin ovat toimineet. Olen lueskellut että tuossa IP35-E:ssä olisi useinkin vikana se, että käynnistäessä se tekee tuplabootin. Onko kellään kokemusta kyseisestä emosta tai siitä, onko siihen tuplaboottiin tullut korjausta?

Onko tuossa toisessa MSI IP35 Neo-f:ssä mitään huomauttamista?

Kiitos kommenteista

4

4148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus

      Lähinnä MSI:tä on mollattu huonon väylänkeston takia, mutta tässä tapauksessa sillä ei ole merkitystä. Abitin ilmoituksen mukaan korjaus tuplaboottiin on tulossa "lähiaikoina" (taisi tulla jo korjaus, jolla tuplabootti tapahtuu vain jos emolevyn virransyöttö katkeaa jossain välissä).

      Tuolla on muuten yleensä vähän vilkkaampaa rautakeskustelua:
      http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/

      • perusemoa etsimässä

        Taidanpa siirtyä ehdottomaasi osoitteeseen ongelmani kanssa, taitaa tosiaan olla vähän eläväisempää tuo meininki siellä.

        Vakautta lähinnä emolta haen, joten tutkinpa tilannetta vielä...


      • kyllä
        perusemoa etsimässä kirjoitti:

        Taidanpa siirtyä ehdottomaasi osoitteeseen ongelmani kanssa, taitaa tosiaan olla vähän eläväisempää tuo meininki siellä.

        Vakautta lähinnä emolta haen, joten tutkinpa tilannetta vielä...

        kannattaa ostaa tuo ABIT IP35 jos rahat riittää, eikä ABIT IP35-E. Ei niissä suurta eroa nyt ole, mutta sen verran et ABIT IP35 on huomattavasti parempi.
        Ja noista kahdesta mieluiten Abit. Ja sivua kannattaa vaihtaa, ei täällä ketään nörttiä liikuskele. :)


    • asdlolkekek

      Eli dualboot ei ole vika, vaan oikeastaan ominaisuus. Aluksi muisti kirjaa jotain tietoja rekisteriin, ja sitten kone vaipuu tilaan, jolloin kaikki muu sammuu, paitsi muisti. Sen jälkeen kone käynistyy normaalisti. Tosin siitähän pääsee eroon latailemalla BIOSin betapäivityksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5686
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      83
      5315
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3344
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      89
      3278
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1064
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1030
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      962
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      746
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      745
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      699
    Aihe