onko kellään kokemusta Atopica-nimisestä allergialääkkeestä koirilla,auttoiko,oliko miten kallista,yms.????
Vastaukset 5
- sudenkorento75
Meillä syötiin atopicaa hengitystie-elin allergiaan , johon se ei kuitenkaan tuntunut auttavan. Iho-oireissiin auttoi todella hyvin.
Lääke on kallis (oisko kk sastsi maksanut jotain 60-70 euron paikkeilla, en muista kyllä nyt varmasti). Mielummin syöttäisin atopicaa kuin kortisonia. Lääke on vasta vajaan vuoden ollut markkinoilla mutta tulokset siitä ovat olleet todella hyviä.
Lääkettä annetaan samalla systeemillä kuin kortisonia, ensin esim. kk kuurina jonka jälkeen esim. joka toinen päivä etsitään se sopiva "vaste" jolla oireet pysyvät kurissa.- Julkinen eläin
Atopica on erikoislupavalmisteisiin kuuluva immunosuppressiivinen lääke jota käytetään erilaisiin autoimmuunisairauksiin kuten perianaalifistelia. Lääkettä saa vain lääkäriltä jolla erikoislupa. Yksilöstä riippuu auttaako ollenkaan koko lääke. Kallistakin on ja painosta riippuu tietenkin annostus ja se lopullinen hinta.
- sudenkorento75
Julkinen eläin kirjoitti:
Atopica on erikoislupavalmisteisiin kuuluva immunosuppressiivinen lääke jota käytetään erilaisiin autoimmuunisairauksiin kuten perianaalifistelia. Lääkettä saa vain lääkäriltä jolla erikoislupa. Yksilöstä riippuu auttaako ollenkaan koko lääke. Kallistakin on ja painosta riippuu tietenkin annostus ja se lopullinen hinta.
noin 8kg eli kyseessä pieni koira.
- koirille rekisteröity
siklosporiinivalmiste, jonka käyttöaiheena on atooppisten ihottumien krooninen muoto. Ei siis ole erityislupavalmiste enää. Hintava valmiste, mutta kortisoniin verrattuna pitkäaikaiskäytössä turvallisempi.
- Anonyymi
Lähditkö kokeilemaan atopicaa? Oliko siitä apua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51841
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍83781Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16696Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56541
- 70523
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it183522Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486- 58480