http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000029112414
divx on kyllä jotenkin dvd-soittimista tuttu, mutta entä onko tuo MPEG4 hd ready video?
divx on kyllä jotenkin dvd-soittimista tuttu, mutta entä onko tuo MPEG4 hd ready video?
Vastaukset 2
Vanhimmat
MPEG-4 standardi (ISO-14496) valmistui vuoden 1998 lokakuussa ja virallisesti siitä tuli kansainvälinen standardi vuoden 1999 alussa. MPEG-4 standardia voidaan käyttää seuraavilla sovellusalueilla: digitaalinen video, interaktiiviset grafiikkasovellukset ja interaktiivinen multimedia.
MPEG-4 poikkeaa suuresti aikaisemmista standardeista. MPEG-1 ja MPEG-2 standardien kehysajattelusta on siirrytty oliopohjaiseen kuvan ja äänen pakkaukseen. Kuvasta pyritään löytämään sen eri osat (objektit: pöytä, tuoli, ihminen, ääni) ja niitä käsitellään erikseen.
Yleisin videoformaatti vertaisverkoissa on MPEG-4, jonka variantteja ovat DivX ja XviD. Divx 3.11-koodekki oli alun perin Microsoftin koodekin hakkeroitu versio, eikä se ole täysin MPEG-standardin mukainen. Seuraavat versiot DivX 4 ja 5 ovatkin jo täysin uudelleen koodattuja — ne noudattavat standardia eikä niissä ole alkuperäisen version laillisuusongelmia. Avoimen lähdekoodin yhteisö on tehnyt ilmaisen kloonin DivX-koodekista. Se kulkee nimellä XviD ja on täysin yhteensopiva DivXin kanssa. Se on saatavilla sekä Windowsille että Linuxille. MPEG-4 esiintyy eri kääreissä: mm. AVI, MP4, OGM, Matroska ja QuickTime. Ääniformaattinaan se käyttää yleensä MP3:ta, AC-3:ta tai Ogg Vorbista.
Ei, mistään hd systeemeistä ei ole kyse, nuo ovat erialisia pakkaus formaatteja, joilla data pakataan pienemmäksi, sitä ne ovat.