Jos käyttää yli 10000 kWh vuodessa on pörssisähkö ainoa oikea.
Kilpailutus turhaa
järkevä.
2990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Täysin samaa mieltä!
Nykyisellä hinnoittelulla ei kannate enää ostaa muuta kuin pörssisähköä, oli kulutus mikä tahansa.
Meidän taloyhtiössä (vuosikulutus n. 17.000kWh) on säästetty kiinteistön sähkölaskussa maaliskuun alusta lähes 40% verrattuna toistaiseksi voimassa olevaan hintaan.
Syynä oli se että sähköntoimittaja(t) eivät keväällä enää pystyneet tarjoamaan uutta 2v- sopimusta sellaiseen hintaa että taloyhtiö olisi voinut hyväksyä yhtään tehtyä tarjousta.
Sähkö tulee saman firman kautta kuten ennenkin mutta hinta on sidottu pörssihintaan. Säästö keskimäärin 2 snt/kWh.
Veikkaampa että aika harvassa taloyhtiössä on osattu tehdä yhtä hyviä päätelmiä!
ja edelleenkin kilpailuttaminen on haistavitun hommaa jos yhtiötä ei saa vaihtaa kuin kerran vuodessa ilman lisämaksuja. Varsinki pössisähkössä jossa heilahtelut on mitä sattuu