Ongelma: pitäis tutkia lasten harrastuksie nvaikutusta koulumenestykseen. Mutta en oikein hokannu tuota.? voisko joku auttaa, tuohon kaavioon pitäisi täytellä mun ne vastaukset..
PS 1 Toiminnan tutkiminen
ONGELMA ( JA HYPOTEESI)
KÄSITTEIDEN MÄÄRITTELY
TUTKIMUSMENETELMÄN VALINTA
OTOS
VALMISTELUT JA TUTKIMUKSEN TOTEUTTAMINEN
TULOSTEN KÄSITTELY JA ANALYSOINTI
JOHTOPÄÄTÖKSET JA TULOSTEN JULKAISU
PS 1 Toiminnan tutkiminen
ONGELMA ( JA HYPOTEESI)
KÄSITTEIDEN MÄÄRITTELY
TUTKIMUSMENETELMÄN VALINTA
OTOS
VALMISTELUT JA TUTKIMUKSEN TOTEUTTAMINEN
TULOSTEN KÄSITTELY JA ANALYSOINTI
JOHTOPÄÄTÖKSET JA TULOSTEN JULKAISU
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitkä ihmeen valmistelut
ja tulosten käsittely? :F
Tuossa sulle on annettu tutkimuspohja. Tuon pohjan avulla teet ns. tutkimusselvityksen, joka kertoo vaihe vaiheelta, miten tutkit tuota annettua ongelmaa. Ongelma sulle on annettu, hypoteesi on sun oma näkemys aiheesta ennen, kun tutkit asiaa. Käsitteiden määrittelyssä selvität käyttämäs termit, uskoisin. Tutkimusmenetelmä, eli haastattelu, kyselylomake, muu, eli eri tutkintatyypit. Otos kertoo, minkä ikäluokan lapsia ja mistä päin oot valinnut sun tutkimukseen. Valmisteluista en kyllä osaa sanoa, kaipa se lähinnä tarkoittaa kysymysten laatimista yms. Toteuttamisessa tuskin ongelmia, eikä tulosten käsittelyssä ja analyysissa. Johtopäätökset ja tulosten julkaisu; voinet verrata hieman tuohon alun hypoteesiin jne.
Eikö teille selitetty tätä tehtävää ollenkaan? Netistä varmaan löytää varmempaa tietoa aiheesta. Hassua, että teille heitettiin heti alkuun noin haastava tehtävä.
Sun pitää valita yksi tutkimustapa, eli vaikka se haastattelu tai kyselylomake. Myös ns. soluttautuminen on yks keino, mutta vaatii paljon aikaa, työtä ja asiantuntemusta. Haastattelua mä itse käyttäisin.