miten mäsaisin kerättyy 2 vuoden päähä skootteri rahat ku skoottteri n nii kallis ja ei oo oikee ku viikkoraha tulonlähteenä ja joitain kesätöitä.. käytettynä kyllähän saisi halvalla:D
Moporahaa?
heipsis
3407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos sinulla on tosissaan tähtäimessä skootteri niin ei kuin kaikki rahat talteen. Keräilet pulloja, hommaat itselles vaikka lehden/mainosten jakelu töitä niin siinä niitä euroja kertyy jo kivasti. Ja kaikki säästöön. Jos kaksi vuotta aikaa ja halua niin kerkeät kyllä varmasti tienata sievoisen summan siihen mennessä.
Oot ilmeisestikkin alle 18v.Eli tänä päivänä alle 18 vuotiaan on vaikeampi saada töitä ja sitten ku töihin pääsee niin ei saa tehdä pitkää päivää ku laki tulee vastaan...mut elä lannistu
Niinku edellinen mainitsi et lehtien/mainosten jakoa ja jos olet nais puoleinen henkilö niin kesäisin vaan jäätelö palloja pyörittään.(miehillä vaikeempi päästä)Kotona varmaanki asut niin muista että ruoka ja katto pään päällä on "ilmainen" niin sittenhän on helpompi siitä pienestestäki raha määrästä säästää.Verrattuna opiskelijoihin jotka elää kädestä suuhun.Jos oot ihan juniori 12-13v. niin töiden saaminen varmaanki aika vaikeaa.Jos vanhemmat ovat hyvin toimeen tulevia niin voithan ehdottaa niitä avustamaan projektissa rahallisesti tai muuten..Suursiivouksia,halon hakkuuta,lumitöitä..jne jos ne auttais viikkorahan korotukseen :)Muista että jos rahat skootteriin saat niin osta ennemmin hyvä käytetty esim. yamaha kuin uus kiinalainen.Minun mielipide ja varmaan moni muukin samaa mieltä.
Tsemppiä ja päämäärään pääset jos haluat.
Jopas jotakin joku kyselee että mistä skootteri rahat. Hyvä että tämä maailma ei ole mennyt siihen että isi ostaa samantien kundillee "huippu" skootterin.
Toisin kuin muut täällä jakuttavat kakarat jotka kyselevät, "minkä skootterin ostaisin". Todellisuudessa teillä ei ole varaa ostaa kunnon skootteria vaan isillänne on.
Kyllä rahat kokoon saat, älä siitä huoli. Säästä maltillisesti.